Na DK72 w województwie łódzkim będzie bezpieczniej
24.11.2025
Ogłosiliśmy przetarg na opracowanie projektu budowy dodatkowego oświetlenia wraz z poprawą bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w ciągu drogi krajowej nr 72 w województwie łódzkim.
Zakres przedsięwzięcia
Droga krajowa nr 72 biegnie od zachodu na wschód przez niemal całe woj. łódzkie - od granicy z woj. wielkopolskim do Rawy Mazowieckiej. Długość tej trasy w woj. łódzkim to blisko 117 km. Po drodze przechodzi przez liczne wsie i miasta, takie jak: Uniejów, Poddębice, Łódź, Brzeziny, Jeżów i Rawa Mazowiecka.
Przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych
Głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych korzystających z przejść na drodze, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Każde z 64 przejść dla pieszych zostanie dodatkowo oświetlone. Niezależnie od tego, w miejscach prowadzonych prac naprawimy wszelkie uszkodzenia infrastruktury i wprowadzimy dodatkowe udogodnienia dla pieszych. Między innymi obniżymy krawężniki i wprowadzimy płytki fakturowe, pozwalające sprawniej poruszać się osobom niewidomym i niedowidzącym. Warto także podkreślić, że przed każdym przejściem dla pieszych powstanie tzw. strefa przejściowa. Oznacza to montaż dodatkowych lamp między nieoświetloną i oświetloną strefą drogi, co ma ułatwić kierowcy spostrzeżenie pieszego po zmroku.
Ekologicznie i nowocześnie
Kolejnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo będą sygnalizacje świetlne na przejściach dla pieszych. W przypadku ośmiu miejsc, w których takie urządzenia działają, zostaną one wymienione na nowocześniejsze, a w Jeżowie, Głuchowie i Złotej wybudujemy nowe. W każdym przypadku będą to sygnalizacje wzbudzane, co oznacza, że sygnał zielony dla pieszych będzie włączał się dopiero wtedy, gdy ktoś podejdzie do przejścia i wciśnie przycisk. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć do minimum konieczność wstrzymywania ruchu pojazdów.
Należy podkreślić, że wszystkie lampy i urządzenia, jakie zamontujemy na drodze, będą działały w oparciu o efektywne, a jednocześnie energooszczędne ledy.
Co i kiedy
Wykonawca – od chwili podpisania umowy - będzie miał 12 miesięcy na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej.