W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otrzymaliśmy decyzję środowiskową dla S11 między Kępnem i Olesnem

23.08.2021

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu podpisał decyzję środowiskową dla odcinka drogi ekspresowej S11 Kępno - granica woj. opolskiego i śląskiego (z wyłączeniem obwodnicy Olesna). To decyzja, która stanowi potwierdzenie rekomendowanego wariantu przebiegu drogi (W2B, tj. wariant żółto-zielony). Wydana decyzja środowiskowa stanowi bardzo istotny krok w procesie przygotowania tego zadania do realizacji.

Orientacja z przebiegiem wariantu W2B

Środowiskowy wybór wariantu

Wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji (tzw. decyzja środowiskowa) zatwierdza wybór wariantu przebiegu drogi. Różne warianty były przedmiotem analiz w ramach prowadzonego przez GDDKiA Studium techniczno-ekonomiczno- środowiskowego.

Dwujezdniowa droga ekspresowa

Zaplanowana na tym odcinku inwestycja przewiduje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, o długości 45,8 km. Jej początkowy fragment zlokalizowany będzie na terenie woj. wielkopolskiego (na długości ok. 12 km), łącząc się z oddaną do ruchu 16 sierpnia 2021 r. obwodnicą Kępna (II etap). Kolejna, niemal 3-kilometrowa część trasy, zlokalizowana będzie na terenie woj. łódzkiego. 31 km drogi przebiegać będzie na terenie woj. opolskiego, przez gminy Byczyna, Kluczbork i Lasowice Wielkie. Koniec tego odcinka połączy się z realizowaną obecnie obwodnicą Olesna.

 

Zakres prac

W ramach zadania zaplanowano budowę czterech węzłów drogowych: Siemianice, Byczyna, Kluczbork Północ oraz Kluczbork Południe. Za węzłem Kluczbork Północ planowana jest lokalizacja pary Miejsc Obsługi Podróżnych kategorii II. W rejonie tego węzła planowana jest również budowa Obwodu Utrzymania Drogi. Zaplanowano także budowę kilkudziesięciu obiektów inżynierskich, w tym przejść dla zwierząt.

Komfort i bezpieczeństwo podróży

Realizacja inwestycji, poza zapewnieniem komfortu podróżowania na tym odcinku, przyczyni się do poprawy jakości szlaków komunikacyjnych nie tylko na terenie województwa wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Wpłynie bowiem na wyprowadzenie z miast ruchu tranzytowego na całej osi północ-południe poprzez drogę ekspresową S11.

 

S11 - kolejne ważne połączenie drogowe

Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z aglomeracją śląską. Docelowo będzie miała długość ok. 600 km, z czego obecnie kierowcy mają do dyspozycji blisko 126 km (w tym wspólny przebieg S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina o długości ok. 35 km). Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze. Oddanie do użytku ostatnich odcinków S11 powinno nastąpić w 2029 roku. W przyszłości pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godz.

{"register":{"columns":[]}}