Sprawdź, czy możesz legalnie przywieźć do Polski rośliny, zwierzęta albo produkty z nich wykonane
Jedziesz na wakacje poza Unię Europejską (UE)? Chcesz przywieźć rośliny, zwierzęta albo produkty, które zostały z nich wykonane? Uważaj, nie wszystko można legalnie przywieźć na teren UE. Sprawdź, gdzie szukać pomocy i jak uzyskać zezwolenie.
Informacje:
Wiele roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Dlatego Konwencja Waszyngtońska (CITES) ogranicza ich pozyskiwanie i handel. Zanim zdecydujesz się przywieźć roślinę, zwierzę albo produkt, który został z nich wykonany spoza UE – upewnij się, czy możesz to zrobić i ewentualnie uzyskaj odpowiednie zezwolenie.
Naruszenie przepisów CITES jest przestępstwem. Jeśli wywieziesz lub przywieziesz niedozwolony typ okazu – grozi ci więzienie od 3 miesięcy do 5 lat.
-
Rozwiń tekst
Kiedy potrzebujesz zezwolenia
Na przewóz poniższych okazów spoza UE w podanych ilościach, nie potrzebujesz zezwolenia. Te okazy musisz przewozić jednak w bagażu podręcznym albo na sobie, jako element garderoby. Jeśli chcesz zabierać je w bagażu nadawanym – potrzebujesz zezwolenia.
Okazy Jakie ilości kawior gatunków ryb jesiotrokształtnych (Acipenseriformes spp.) do 125 gramów na osobę w indywidualnie oznaczonych opakowaniach (banderole) „pałeczki deszczowe” z rodzaju Cactaceae spp. do 3 sztuk na osobę martwe przetworzone okazy krokodylowatych, z rodzaju Crocodylia spp. (poza mięsem i trofeami myśliwskimi) – na przykład pasek, torebka ze skóry krokodyla do 4 sztuk na osobę muszle skrzydelnika olbrzymiego Strombus gigas do 3 sztuk na osobę koniki morskie z rodzaju Hippocampus spp. do 4 martwych okazów na osobę muszle przydaczni z rodzaju Tridacnidae spp. do 3 okazów na osobę, łącznie nie więcej niż 3 kilogramy
Możesz przywieźć jedną nieuszkodzoną muszlę albo dwie pasujące połówki muszli.
okazy drewna agarowego (Aquilaria spp. oraz Gyrinops spp.) do 1 kilograma wiórów drewnianych, 24 mililitrów olejku i 2 zestawów albo naszyjników, albo bransolet korali lub korali modlitewnych na osobę
Jeśli nie masz pewności, czy możesz legalnie przywieźć jakiś okaz spoza UE – zrezygnuj. Pamiętaj, że za naruszenie przepisów CITES grozi ci od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
-
Rozwiń tekst
Kto może uzyskać
Każdy, kto ma zamiar przywieźć spoza UE do Polski okaz, który jest na liście Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) – w aneksie A, B lub C.
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
- wniosek o wydanie zezwoleń i świadectw CITES – pobierz i wypełnij,
- kopię zezwolenia eksportowego CITES – jeśli masz okazy z aneksu A, B lub C. To zezwolenie musisz uzyskać w kraju, z którego wywozisz okaz. Sprawdź, która instytucja zajmuje się tym w kraju, z którego go wywozisz,
- powiadomienie o przywozie – jeśli masz okazy z aneksu C lub D, wydrukuj z rozporządzenia Załącznik II (oryginał i kopię dla importera), wypełnij i przedstaw w urzędzie celnym. Załącznik znajdziesz na stronach 24-27,
- zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii, które potwierdza, że masz właściwe warunki do przetrzymywania sprowadzanego przez ciebie okazu z aneksu A lub B – jeśli przywozisz żywe zwierzęta,
- dowód opłaty.
-
Rozwiń tekst
Co musisz zrobić
- Skontaktuj się z Ministerstwem Klimatu i Środowiska i dowiedz się, w jakim aneksie jest okaz, który chcesz przywieźć do Polski. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie możesz sprawdzić.
- Jeśli przywozisz okaz z aneksu A, B lub C – uzyskaj zezwolenie na ich wywóz z kraju, z którego będziesz je wywozić. Sprawdź kontakt do instytucji, która zajmuje się takimi zezwoleniami.
- Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
- Zapłać za wydanie zezwolenia. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile zapłacisz.
- Złóż wniosek i pozostałe dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie składasz dokumenty.
- Czekaj na decyzję. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.
-
Rozwiń tekst
Kiedy składasz dokumenty
Przed wyjazdem za granicę. Zrób to jak najwcześniej, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) potrzebuje czasu na ewentualne konsultacje z innymi krajami lub instytucjami międzynarodowymi.
-
Rozwiń tekst
Gdzie składasz dokumenty
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa. Masz trzy możliwości:
- zanosisz osobiście do Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- wysyłasz pocztą,
- wniosek składa w twoim imieniu pełnomocnik.
-
Rozwiń tekst
Ile zapłacisz
107 zł za wydanie zezwolenia. Zrób przelew na poniższy numer konta.
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Centrum Obsługi Podatnika
nr konta: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
z dopiskiem: opłata za wydanie dokumentu CITES
-
Rozwiń tekst
Ile będziesz czekać
Sprawy, które dotyczą wydania zezwoleń CITES, są często skomplikowane i wymagają konsultacji z innymi instytucjami, w tym międzynarodowymi. Dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformuje cię o czasie rozpatrzenia wniosku po zapoznaniu się z twoją sprawą.
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ministerstwa – do 14 dni od jej otrzymania złóż wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Ministra Klimatu i Środowiska.
-
Rozwiń tekst
Jeśli już jesteś za granicą
Jeśli twój pobyt za granicą jest krótki, na przykład to twoje wakacje – najprawdopodobniej nie zdążysz uzyskać zezwolenia. Nie ryzykuj i nie próbuj wywieźć niedozwolonego okazu bez zezwolenia. Pamiętaj, że grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Jeśli masz wątpliwości:
- zadzwoń pod numer: +48 22 369 24 07 albo +48 22 369 22 59,
- napisz e-mail na adres: cites-ma@mos.gov.pl.
-
Rozwiń tekst
Informacje dodatkowe
Skontaktuj się z Wydziałem do spraw Konwencji Departamentu Ochrony Przyrody Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Masz dwie możliwości:
- zadzwoń pod numer: +48 22 369 24 07 albo +48 22 369 22 59,
- napisz e-mail na adres: cites-ma@mos.gov.pl.
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1000, 1495, 1556, 1751, 2294)
- Rozporządzenie Rady (WE) Nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi
Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:17
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Klimatu i Środowiska