Powrót

Chronione okazy koralowca zatrzymane przez KAS na lotnisku we Wrocławiu

koralowiec

⦁ Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła próbę przewozu okazów gatunków zagrożonych wyginięciem.
⦁ Fragmenty rafy koralowej znajdowały się w walizce podróżnego wracającego z Madagaskaru
⦁ Koralowce należą do gatunków chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej.

 

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wytypowali do szczegółowej kontroli jedną z walizek pasażera przelatującego z Madagaskaru.

W walizce znaleźli fragment rafy koralowej: koralowca organowego (Tubipora musica).

Podróżny nie zgłosił przywozu okazów, nie przedstawił wymaganych dokumentów i przeszedł przez zieloną linię „nic do zgłoszenia”, czym dopuścił się przestępstwa.

Zatrzymane fragmenty rafy koralowej należą do gatunków chronionych konwencją CITES.

 

KAS chroni okazy CITES

Międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES). Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji tych zwierząt i roślin poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu - zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami pochodnymi.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}