UWAGA: Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów
- Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów żądając zapłaty za postój w strefie zastrzeżonej.
- Ministerstwo Finansów nie jest nadawcą wiadomości tego typu.
- Może to być próba wyłudzenia danych lub środków finansowych.
- Zwracaj uwagę na adres nadawcy e-maila. Jeśli nie kończy się na „gov.pl”, a wiadomość dotyczy spraw urzędowych, zwiększ czujność.
Przestrzegamy przed oszustami, którzy za pomocą fałszywych e-maili próbują wyłudzić dane lub środki finansowe. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, w których widnieje żądanie zapłaty za rzekomy postój w strefie zastrzeżonej. Próbują w ten sposób nakłonić do uiszczenia fikcyjnej opłaty. Po kliknięciu w link, użytkownik jest przekierowywany do serwisu, który może wymagać podania poufnych danych. W ten sposób oszuści próbują zdobyć poufne informacje, takie jak: dane osobowe, numery kont bankowych, adresy i hasła poczty elektronicznej.
Przykład fałszywej wiadomości:
Przykład fałszywej wiadomości:
Apelujemy o ostrożność!
Co robić w przypadku próby oszustwa? Zachęcamy do korzystania z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
- Pierwsza publikacja:
- 27.02.2026 12:40 Piotr Laska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Piotr Laska
| Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
|---|---|---|
| UWAGA: Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów | 1.0 | 27.02.2026 12:40 Piotr Laska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP