W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotycząca sytuacji epidemiologicznej w Katarze

28.07.2020

W związku ze wzrostem liczby globalnych zachorowań na koronawirusa, w tym w Katarze, Ambasada RP w Dosze pragnie poinformować, że na bieżąco monitoruje sytuację, pozostając w kontakcie z właściwymi władzami, ambasadami pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

koronawirus ikona

Sytuacja epidemiologiczna w Katarze

Do 26 lipca br. katarskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego potwierdziło w sumie 109597 przypadków zachorowań na koronawirusa, z czego 292 w ciągu poprzedzających 24 godzin. Aktualne leczeniu poddawane są 3104 osoby. 106328 osób dotychczas wyzdrowiało. Testami objęto 477194 osób. Zmarło 165 osób.  

Ministerstwo uruchomiło specjalną stronę informacyjną: https://www.moph.gov.qa/english/Pages/Coronavirus2019.aspx oraz całodobową infolinię pod nr +974 16000, jednak kontakt w tym trybie może być utrudniony.

W przypadku konieczności podróżowania tranzytem przez Katar, co pozostaje nadal możliwe, zalecamy uprzednie sprawdzenie stron przewoźników oraz katarskich władz pod kątem ograniczeń w podróżowaniu, w tym obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

W aktualnej sytuacji ponawiamy apel o realizację podróży lotniczych tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Dotychczas, do odwołania, w Katarze zamknięte zostały:

  • żłobki, szkoły podstawowe, średnie oraz uczelnie wyższe. 
  • sale konferencyjne, teatry, kina, place zabaw, siłownie.
  • restauracje, które aktualnie realizować mogą tylko dowóz zamówień
  • place zabaw, publiczne plaże i inne miejsca, gdzie dochodziło do spotkań grup osób.

Samochodami osobowymi nie powinny co do zasady przemieszczać się więcej niż 2 osoby, które używać powinny masek i rękawiczek ochronnych.  

Przestrzeganie ww. obostrzeń, a także zasad domowej kwarantanny, nadzorują patrole policji. Za ich łamanie grożą kary grzywny, a w przypadku naruszeń dot. kwarantanny, postępowanie sądowe.

16 marca władze Kataru podjęły decyzję o ograniczeniu ruchu osobowego na lotnisku w Dosze przez okres 14 dni, przy czym ruch tranzytowy będzie kontynuowany. Będzie można kraj opuścić,  niemożliwy będzie natomiast wjazd na terytorium Kataru (poza obywatelami Kataru).

Od 31 marca obowiązuje również zakaz wyjazdów z kraju obywateli Kataru.

Od 17 maja władze wprowadziły, do odwołania, nakaz noszenia maseczek na twarz poza miejscem zamieszkania. Za niestosowanie się do tego obostrzenia grozi kara grzywny do 200 000 QAR lub/i więzienia do lat 3. 

Od 22 maja władze wprowadziły obowiązek instalacji na smartfonach, przez obywateli i rezydentów, aplikacji monitorującej Ehteraz. Osoby naruszające te wytyczne będą podlegały karze pozbawienia wolności do 3 lat i/lub grzywnie do 200 000 QAR. 

Od II połowy czerwca stopniowo znoszone są wprowadzone restrykcje związane z COVID-19. Przy utrzymaniu ograniczeń dotyczących odległości między osobami oraz mniejszej liczby osób mogących przebywać w pomieszczeniach otworzone zostały przestrzenie publiczne takie jak plaże, parki czy obszar Corniche w Dosze. Utrzymano obowiązek noszenia maseczek oraz instalacji aplikacje Ehteraz.

Katar zezwolił również od 1 sierpnia br. na stopniowy powrót do kraju osób posiadających katarskie ID i zredukował długość kwarantanny (domowej) po przyjeździe z 14 do 7 dni. Przyjazd wymaga jednak uzyskania wyprzedzająco zgody władz katarskich poprzez stronę portal.www.gov.qa

{"register":{"columns":[]}}