W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

NAZWA ZADANIA: „SŁONECZNE DACHY w Państwowej Straży Pożarnej - Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku”

WFOSiGW wersja kolor

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

 

NAZWA ZADANIA:

SŁONECZNE DACHY w Państwowej Straży Pożarnej -  Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku”

 

Dnia 23.11.2021 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku w ramach umowy nr WFOŚ/D/I-1/5068/2021 z dnia 23.08.2021r. o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na rok 2021 zrealizowała zadanie inwestycyjne pn. „SŁONECZNE DACHY w Państwowej Straży Pożarnej - Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku”.

Koszt kwalifikowany zadania wyniósł 152.000,00 zł

Kwota dofinansowania w formie dotacji ze środków WFOŚiGW w Gdańsku wyniosła 119.000,00 zł

Ilość zużycia energii elektrycznej przez budynki będące w zasobach nieruchomości Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku spowodowała konieczność ograniczenia zużycia energii elektrycznej i zwiększenia aktywności energetycznej istniejących układów poprzez wykorzystanie instalacji opartych o ogniwa fotowoltaiczne wykorzystujące energię z OZE.

W związku z powyższym dokonano montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy nominalnej 39,9 kWp. Do realizacji przedsięwzięcia wykorzystano dach obiektu należącego do Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku – Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 3 w Gdańsku przy ul. Trakt Św. Wojciecha 263. Instalacja fotowoltaiczna została podłączona do sieci energetycznej co pozwoli działać PSP na zasadzie prosumenta i wprowadzać niewykorzystaną cześć energii do sieci z jednoczesną możliwością odebrania nadwyżki energii.  Konstrukcja wsporcza pod 101 modułów fotowoltaicznych została dostosowana do kąta połaci dachu i możliwości technicznych posadowienia. Rozmieszczenie paneli zostało zoptymalizowane tak by ograniczyć do minimum występowanie zacienienia, które niekorzystnie wpływa na pracę paneli fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna pozwoli na wykorzystanie lokalnych zasobów energii odnawialnej (słonecznej) przyczyniając się do poprawy efektu energetycznego i ekologicznego obiektów Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne. Efektem budowy instalacji PV będzie zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynku, a co najważniejsze uzyskanie wysokiego efektu ekologicznego w postaci wyprodukowanej energii elektrycznej na poziomie 37,9 MWh/rok, który bezpośrednio wpłynie na ograniczenie emisji do atmosfery ilości dwutlenku węgla o 27,28 Mg.

Instalacja fotowoltaiczna została oddana do eksploatacji a planowany efekt ekologiczny został osiągnięty.

 

Link do strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku - wfos.gdansk.pl

 

{"register":{"columns":[]}}