W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BEZPIECZEŃSTWO PRZY PRACACH POLOWYCH_PATROLE Z POLICJĄ I PIP [01.08.2023]

03.08.2023

Maszyna rolnicza, droga, pole, zachmurzenie

1 sierpnia 2023 r. przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu oraz oddziału terenowego Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu przeprowadzali wspólne patrole na terenie powiatu kaliskiego.

Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości i bezpieczeństwa mieszkańców z obszarów wiejskich oraz popularyzacja dobrych praktyk podczas wykonywania prac polowych. W ramach patroli kontrolowano pojazdy pod kątem ich stanu technicznego i niezbędnego wyposażenia, a także prawidłowego przewodu osób i towarów w trakcie żniw. Zwracano również uwagę na właściwą odzież roboczą i ochronną przy wykonywaniu poszczególnych prac. Strażacy poruszali aspekty ochrony przeciwpożarowej podczas zbiorów, transportu i składowania płodów rolnych oraz pouczali o zagrożeniach pożarowych występujących w sezonie letnim.

 

W związku z trwającym okresem żniw, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu przypomina o najważniejszych zasadach, których należy przestrzegać, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i gospodarstw rolnych. W związku z powyższym przypominamu „Zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego zbioru, transportu i składowania palnych płodów rolnych” :

  1. stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;
  2. stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m;
  3. ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
  4. zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
  5. zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
  6. przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
  7. wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz
    w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie jest zabronione.

Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione.

Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5000 m3.

Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:

  1. od budynków wykonanych z materiałów:
    • palnych – 30 m,
    • niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m;
  2. od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m;
  3. od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m;
  4. od lasów i terenów zadrzewionych – 100 m;
  5. między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe – 30 m.

Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.

Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

Zachowanie tych kilku podstawowych warunków zabezpieczenia prac pozwoli w znacznej mierze ograniczyć powstanie pożarów oraz ich skutki.

 

Przydatny sprzęt gaśniczy

Nie ma określonych szczegółowych wytycznych w zakresie wyposażenia kombajnów zbożowych w gaśnice. Gaśnica 2 kg wymagana jest w związku z przepisami o ruchu drogowym. Zaleca się, aby kombajn wyposażony był, w co najmniej dwie gaśnice proszkowe GP-6 zawierające po 6 kg środka gaśniczego służącego do gaszenia pożarów grupy A, B, C. W przypadku zapalenia się ścierniska nieocenionymi narzędziami są łopaty i tłumice, dlatego warto umieścić je dodatkowo na kombajnie.

 

 

Opracowanie: kpt. Agata Janiszewska

Zdjęcia: KM PSP Kalisz, KMP w Kaliszu

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}