W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BEZPIECZNE LODOWISKA 2024 [10.01.2024]

10.01.2024

Wzorem lat ubiegłych Państwowa Straż Pożarna przystępuje do akcji „Bezpieczne Lodowiska 2024”. Jej celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny.

Baner bezpieczne lodowiska

Założenia

1. Strażacy przekazują wsparcie w tworzeniu lodowiska na pisemną funkcję dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do należącej do administratora pisemnej kontrolera na pobór wody oraz właściciela terenu na wylanie lodowiska.

DANE ADRESOWE KOMEND MIEJSKICH I POWIATOWYCH PSP WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

2. Warunki wylania lodowiska jest odpowiednim przygotowaniem terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie pasma (wałów) z piasku lub śniegu. Czynności te w gestii stosowania zasadnego.

3. Pomoc w przygotowaniu lodowiska została przekazana najbliższa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP lub Ochotnicza Straż Pożarna po uzgodnieniu wcześniej i przy wsparciu tych warunków.

4. Za bezpieczeństwo bezpieczeństwa z lodowiska odpowiada jego organizator.

 

Jak aktywnie i bezpiecznie wyłączyć czas na zewnątrz zimą?

Jeśli masz pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej przetrwasz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykładzie na wyłączonym szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe. 
W takich przypadkach przestrzegaj zasad:

  1. Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jezioro, a tym bardziej rzekę!
  2. Wychodząc z domu, zostałeś powiadomiony o miejscu, w którym się pojawiasz oraz planowanym czasie powrotu.
  3. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że ​​zasilanie może być na tyle szkodliwe, że wejście po nim może spowodować Twojemu życiu.
  4. Sprawdź głębokość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa do około 10 cm. Łódź na ciekach wodnych jest zawsze cieniem, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzeki, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
  5. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg może być bardzo zdradliwy. Pod wpływem substancji, których nie można wykryć, są skutki nie widoczne choroby, przerębli i inne miejsca. Dodatkowe obciążenie to dodatkowe obciążenie, które powoduje jego uszkodzenie.
  6. Na odległość dostępną do dwóch osób, w niewielkiej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod warunkiem, że nie jest to możliwe, aby można było do niego wejść, jeśli w pobliżu nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
  7. Dobrze, jak standard i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwo wezwać pomoc.
  8. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na zasilaczu, w przypadku pojawienia się na zewnątrz z przerębla jest bardzo utrudnione.
  9. Jeśli pojawi się trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w miejscu brzegu. Zwróć także uwagę na użytkowników, którzy mogą mieć niebezpieczeństwo.

 

Co robić, jak zarwie się pod wodą?

  1. W przypadku załamania lodu staraj się stosować spokojną, głośną grę pomocy.
  2. Jeśli jest to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, lub ile jest to możliwe, można uzyskać dostęp do źródła zasilania. Z drugiej strony jest to niezwykle trudne. Lepiej oszczędzaj energię do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe, zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób, że będzie to możliwe i że będzie można uzyskać dostęp do powierzchni.
  3. W przejściu zawsze położonym w pozycji leżącej.

 

Kiedy zauważysz osobę tonącą

  1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służbę ratowniczą tj. straż pożarna (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo.  Jeśli zaatakuje Cię zagrożenie, może zaatakować Cię. Tak ważne jest wezwanie pomocy specjalnej. Ratownik bez odpowiednich zabezpieczeń może znajdować się w zimnej wodzie krótko. Po 3. następuje do wyziębienia organizmu.
  3. Udzielanie pomocy, nie uruchamianie się w przypadku zagrożenia, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy obciążenie na ładowarce, który może załamać się pod Ciebie. Zrób to najlepiej zbliżyć się do czołgania się po lodzie.
  4. Jeśli masz do dyspozycji długi szalik, grubą funkcję lub sanki, możesz podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu elementu wyposażenia.
  5. Po wyciągnięciu osoby opuszczanej z wody należy do możliwości używania sieci mokrej, okryć ją ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak kabel przetransportowany do zamkniętego, grzewczego, aby zapobiec awarii ogrzewania.
  6. Do czasu sprawdzenia służb ratunkowych, często sprawdzaj stan tej osoby. W razie potrzeby rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  7. Gdy ryzyko jest niebezpieczne, można je zastosować w płynie do napojów.

 

Pamiętaj! Wchodź na lód, zawsze ryzykuj życie!
Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym, po prostu na skutek nierozważnego postępowania.

Zawsze, jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, jako następstwo tej osoby dorosłą. Powinieneś spokojnie i jak najdokładniej być co i gdzie się znajduje. Powinieneś wiedzieć również, że ofiara zdarzenia może być wprowadzona i spowodowana przez nią, a także polecenie może nie mieć sensu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}