W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA KALISKIEJ SPECJALISTYCZNEJ GRUPY RATOWNICTWA WYSOKOŚCIOWEGO W ELEKTROCIEPŁOWNI

28.04.2021

Na zdjęciu widać 4 strażaków PSP. 2 po lewej ma kombinezon wysokościowy w kolorze czerwonym oraz kaski. 2 po prawej ubrani są w ubrania specjalne w kolorze granatowym. Strażacy stoją na metalowej platformie z metalowymi barierkami. Do poręczy przymocowane jest żółte urządzenie przez, które przechodzą linki. Za strażakami widać worki na sprzęt wysokościowy. U góry zdjęcia okno.

W dniach 23, 26, 27 oraz 28 kwietnia 2021 roku na terenie Elektrociepłowni Kalisz przy ulicy Torowej odbywały się ćwiczenia kaliskiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego. Głównym założeniem ćwiczeń była ewakuacja osoby poszkodowanej, która wykonywała prace konserwacyjne na wysokości około 10 metrów i spadła między dwa kotły. Działania ratowników grupy polegały przede wszystkim na wykonaniu poręczowania i dotarciu do poszkodowanego, zbudowaniu stanowiska ratowniczego, przejęciu osoby poszkodowanej przez ratowników do noszy oraz ewakuacji osoby w noszach z zabezpieczeniem na zewnątrz budynku. Ćwiczenia tego typu są niezwykle istotne dla zapewnienia wysokiej zdolności grupy specjalistycznej do działania podczas realnych działań ratowniczych. Warto tutaj wspomnieć, iż w dniu 23 kwietnia SGRW Kalisz została zadysponowana do miejscowości Kłodawa w powiecie kolskim, gdzie osoba wpadła do studni. Na szczęście udało się ją wyciągnąć z niej przed przybyciem kaliskich ratowników z SGRW. To pokazuje jak ważna jest gotowości do realizacji działań z zakresu specjalistycznego każdego dnia pełnienia służby ratownika wysokościowego.

Sporządził: st. sekc. Jakub Pietrzak

Zdjęcia: asp. Andrzej Bartoszewski

Zdjęcia (2)