W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POŻAR SADZY W ŻELAZKOWIE

03.02.2021

Na zdjęciu widzimy dwa samochody strażackie podczas działań gaśniczych. Z lewej strony kadru samochód strażacki marki Scania o numerze operacyjnym 341-25 skierowany tyłem do budynku, w którym zapaliły się sadze w kominie. Z prawej strony kadru widzimy drugi samochód strażacki również zwrócony tyłem do budynku z bocznym napisem TYKADŁÓW. W dalszej części kadru widzimy budynek jednorodzinny w którym zapaliły się sadze, koloru szarego, dwuspadowy dach koloru brązowego. Nad dachem budynku widzimy rozłożony podnośnik strażacki a w nim strażaków, którzy gaszą sadze w kominie. Przed pojazdami widzimy ogród, zielona trawa, w rzędzie nasadzone niewielkie tuje.

3 lutego br. o godz. 10:45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w budynku jednorodzinnym w m. Żelazków. Na miejsce skierowaną łącznie 3 zastępy straży pożarnej z JRG nr 1 i 2 w Kaliszu oraz OSP Tykadłów. Działania straży w pierwszej kolejności polegały na wygaszeniu w piecu C.O. następnie przy pomocy piasku i wycioru kominowego przystąpiono do ugaszenia palącej się sadzy, jednocześnie wybierano żar z wyczystki kominowej. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono budynek przy pomocy kamery termowizyjnej i miernika wielogazowego, oba urządzenia nie wykazały zagrożenia.

 

KM PSP w Kaliszu od początku roku odnotowała już 13 interwencji związanych z pożarami sadzy w kominie.

 

W związku z tym przypominamy że, zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

 

Tekst: mł. kpt. Szymon Zieliński, Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

Zdjęcia: OSP Tykadłów

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}