W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO [27.12.2023]

27.12.2023

ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO [27.12.2023]

27 grudnia kaliszanie uczcili 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W samo południe odbyło się złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pamięci przez przybyłe delegacje przed tablicą pamiątkową, poświęconą bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przy ul. Śródmiejskiej, na zewnętrznej ścianie kościoła pw. Świętej Rodziny. W uroczystości udział wzięły władze miasta, przedstawiciele samorządu, partii politycznych, służb mundurowych, w tym Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu st. bryg. Tomasz Polak, związków kombatanckich oraz młodzież szkolna.

 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do walki o niepodległą Wielkopolskę ruszyli także mieszkańcy Prowincji Poznańskiej. 27 grudnia 1918 r. na granicy padły pierwsze strzały, polała się krew. W godzinach południowych podczas pełnienia patrolu granicznego na polu pod Boczkowem, zginął od kuli Grenzschutzu żołnierz I Batalionu Pogranicznego szeregowiec Jan Mertka, pierwszy poległy powstaniec wielkopolski. Czesław Radajewski również żołnierz I Batalionu został ciężko ranny. Zwłoki poległego przewiózł furmanką chłopską jego starszy brat do swojego mieszkania w Ostrowie. Działania zbrojne powstania wielkopolskiego nie objęły Kalisza, mieszkańcy miasta jako ochotnicy zgłaszali się do I Batalionu Pogranicznego. Na czele oddziału, który włączył się do walk, stał Władysław Wawrzyniak. Żołnierze batalionu złożyli przysięgę w Kaliszu na placu św. Józefa, później walczyli na froncie południowym powstania. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta Poznania, które ostatecznie zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku.

 

Opracował: https://calisia.pl/kaliszanie-uczcili-narodowy-dzien-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego,65319 [dostęp: 27.12.2023]

Zdjęcia: https://calisia.pl/kaliszanie-uczcili-narodowy-dzien-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego,65319 [dostęp: 27.12.2023]

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}