W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WYPRAWA RATOWNIKA SGRW KALISZ [15.12.2023]

15.12.2023

WYPRAWA RATOWNIKA SGRW KALISZ [15.12.2023]

Choć od tej wyprawy minęło już trochę czasu to koniec roku wydaje się najlepszym czasem na podsumowania, a jednym z takich podsumowań niech będzie opis wyprawy asp. sztab. Łukasza Gołębiowskiego.

W dniach 21.07-13.08.2023 funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 1 asp. sztab. Gołębiowski Łukasz będący jednocześnie członkiem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego w Kaliszu, uczestniczył w wyprawie Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego organizowana wraz ze Speleoklubem Świętokrzyskim w Góry Przeklęte (Prokletije, Czarnogóra).

Celem wyprawy była eksploracja Systemu Jaskini Złotej oraz badania naukowe współorganizowanej z członkami Polskiej Akademii Nauk.

Ponadto wyprawa ta miała na celu wymianę doświadczeń między specjalistami różnych dziedzin, obecni na wyprawie instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz ratownicy TOPR przekazywali wiedzę i spostrzeżenia, które z całą pewnością zaowocują w doskonaleniu zawodowym członków SGRW.

Główne wyniki wyprawy:

System Jaskini Złotej (Złota, Frizider, Cedevita)

  • Kontynuowaliśmy eksplorację dwóch najgłębszych przodków.
  • W Studni Mamy zjechaliśmy 49 m do kolejnej półki. Wciąż nie osiągnęliśmy dna. Temat będzie kontynuowany w przyszłym roku.
  • Podsumowując, System Jaskini Złotej na ten moment ma 10 znanych otworów, 8202 m ciągów (687 m skartowane w tym roku) i 609 m głębokości. Jest to obecnie najdłuższy system jaskiniowy w Prokletije.

System Jaskini Lodu-T5 (Jaskinia Lodu, T5, Adamica)

  • W wyniku eksploracji powierzchniowej odkryliśmy nową jaskinię – Adamicę (210 m długości, 81 m głębokości), która po kilku akcjach połączyła się z Jaskinią T5. Jest to obecnie najwyżej położony otwór całego systemu.
  • W jaskini Lodu pomierzyliśmy w tym roku 298 m, z czego 223 m to nowe partie. System ma obecnie 3 otwory i 3154 m długości przy 356 m głębokości.

Działalność naukowa

  • Kontynuowaliśmy badania wpływu zmian klimatycznych na lód jaskiniowy. Powtórzyliśmy pomiary lodu w jaskini Lodowy Gigant w celu sprawdzenia, ile lodu ubyło przez ostatni rok. Pobraliśmy dane z termometrów w jaskini Lodowy Gigant i ze Skalnego Miasta (System Jaskini Złotej).
  • Kontynuowaliśmy również badania klastycznych osadów, nacieków i  fauny bezkręgowców występujących w jaskiniach w Prokletije. 

Podsumowując, w czasie wyprawy zmierzyliśmy 2250 m ciągów, w tym 2121 m nowych korytarzy w 26 jaskiniach, z czego 17 to nowe obiekty.

 

Opracował: asp. sztab. Gołębiowski Łukasz

Cały artykuł dostępny pod linkiem:

http://pza.org.pl/news/news-jaskinie/prokletije-2023-2

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}