W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy apelują tylko sprawna Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

W sezonie grzewczym od 1 października 2020 roku do 5 lutego 2021 roku na terenie działania Komendy Miejskiej PSP w Kielcach odnotowano 55 interwencji ratowniczych związanych z prawdopodobieństwem wystąpienia tlenku węgla.

Zdjęcie przedstawia czujnik tlenku węgla

W sezonie grzewczym od 1 października 2020 roku do 5 lutego 2021 roku na terenie działania Komendy Miejskiej PSP w Kielcach odnotowano 55 interwencji ratowniczych związanych z prawdopodobieństwem wystąpienia tlenku węgla.
Tylko w kilku przypadkach stwierdzono obecność niebezpiecznego gazu, natomiast w większości interwencje spowodowane były błędnym zaalarmowaniem mieszkańców przez zamontowane w ich lokalach czujniki tlenku węgla. Czujki stały się bardzo popularne w domach kilka lat temu, gdy dzięki kampaniom społecznym mieszkańcy zaczęli chętniej wyposażać się w te urządzenia. Większość czujek to urządzenia elektroniczne zasilane bateryjnie, a jak pokazuje doświadczenie zawodowe w większości przypadków związanych z zadziałaniem sygnalizatora w czujce przyczyną nie jest wykrycie niebezpiecznego stężenia tlenku węgla a jedynie zasygnalizowanie dźwiękiem rozładowania baterii.

Apelujemy, aby mieszkańcy posiadający czujniki bateryjne przed rozpoczęciem sezonu grzewczego corocznie wymienili w czujnikach baterie na nowe. Komplet baterii to niewielki wydatek gwarantujący prawidłowe działanie czujnika. Zachęcamy także to zapoznania się z instrukcją obsługi montowanych czujników, dzięki czemu użytkownicy poznają rodzaje alarmów wskazywanych przez czujnik, w tym także te alarmy które przypominają o konieczności wymiany baterii. Pamiętajmy, że czujnik z rozładowaną baterią nie ostrzeże mieszkańców o niebezpieczeństwie. Pamiętajmy także, że producenci w instrukcjach określili przez jaki okres można użytkować czujnik od momentu pierwszej instalacji. Po upływie tego okresu czujnik nie daje gwarancji prawidłowego działania i powinien zostać zutylizowany a w jego miejsce zamontowany nowy.
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Apelujemy aby dla bezpieczeństwa własnego oraz bliskich:

  • systematycznie czyść, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych,
  • nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych,
  • nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych,
  • użytkować tylko sprawne technicznie urządzenia ogrzewcze, z zachowaniem zasad z instrukcji producenta.

Czad działa podstępnie – reagujmy zanim będzie za późno.
Opracowanie: bryg. Piotr Sokól

{"register":{"columns":[]}}