W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zimowe zagrożenia

20.01.2024

20 stycznia 2024 roku na zalewie w miejscowości Umer strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Numer 2 w Kielcach ćwiczyli sposoby ratowania na zamarzniętym akwenie.

Zdjęcie przedstawia pozorującego topienie się w przerębli odpowiednio zabezpieczonego ratownika, którego ratuje dwóch strażaków. Jeden znajduje się w wodzie asekurując poszkodowanego, a drugi, przy użyciu sań lodowych pomaga ewakuować zagrożoną osobę z wody.

Do ćwiczeń ochoczo dołączyli druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Ćmińsk, Zagnańsk, Samsonów i Zabłocie. Zajęcia praktyczne poprzedzone zostały przygotowaniem teoretycznym, a następnie ratownicy wkroczyli do wody. Kruchy lód, choć może sprawiać wrażenie mocnego stanowi śmiertelną pułapkę dla ludzi i zwierząt. Aby pomóc poszkodowanym w przypadku załamania się lodu ratownicy ćwiczą sposoby docierania w sposób bezpieczny do miejsca zdarzenia i ewakuacji na brzeg wykorzystując posiadany sprzęt. Co dają takie zajęcia? Wielu strażaków ma okazję poznać lub powtórzyć zasady ratowania w specyficznych warunkach, gdzie istnieje realne zagrożenie nie tylko dla poszkodowanego ale także dla ratownika.

Przy okazji zbliżających się ferii zimowych przypominamy zasady bezpiecznego wypoczynku w sezonie zimowym. Podczas zabaw na śniegu pamiętajmy: nie  zjeżdżamy na sankach, czy nartach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i zbiorników wodnych. Tor zjazdowy powinien być bez drzew i innych przeszkód terenowych. Nie zajeżdżamy drogi innym uczestnikom i staramy opuścić szybko tor saneczkowy aby nie stwarzać zagrożenia i nie psuć zabawy innym. Kulig  – na pewno nie za samochodem, nie podczepiajmy sanek do aut i zawsze organizujemy go pod nadzorem osoby dorosłej. Sprawdźmy przed użyciem nasz sprzęt: czy nie ma wystających z nich ostrych elementów czy złamanych szczebli, a na łyżwy idziemy tylko w miejsca do tego przeznaczone - dzikie lodowisko na zamarzniętym stawie na pewno do takich nie należy. Pamiętajmy o zabezpieczeniach podczas zimowych zabaw. Upadek na lód czy na ubity śnieg zamortyzują uderzenie i ochronią przed poważniejszymi urazami, a więc obowiązkowo kask, ochraniacze ale także gogle chroniące przed ostrym słońcem i krem z filtrem. Zabawa śnieżkami – super, ale nie rzucamy kulami śniegu zawierającymi kawałki lodu czy twarde przedmioty i nigdy w twarz kolegi, przechodniów, okna budynków czy przejeżdżające pojazdy. To może spowodować urazy, uszkodzenia a nawet wypadki komunikacyjne.

 

Opracowanie: st. ogn. Beata Gizowska KM PSP w Kielcach

Zdjęcia: mł. bryg. Marcin Piecyk, kpt. Marcin Żak JRG Nr 2 w Kielcach

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}