W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie wypalajmy traw! Wspólny apel strażaków i leśników

28.04.2021

Na zdjęciu apel Nadleśnictwa Jarosław o niewypalanie traw w związku z pożarami lasów

W związku z pożarami traw  w powiecie przemyskim w przeciągu trzech tygodni kwietnia odnotowaliśmy prawie 30 zdarzeń. W tym okresie największą powierzchnią, która uległa spaleniu był pożar 1 ha suchej trawy. Pożary traw gaszono podręcznym sprzętem gaśniczym tzw. tłumicami lub prądami wody w natarciu. W analogicznym okresie w roku ubiegłym pożarów traw było ponad dwukrotnie więcej. 

Wypalanie traw na nieużytkach często wymyka się spod kontroli ze względu na wiatr i może dojść do bardziej tragicznego w skutkach pożaru. Pożar suchej trawy może przenieść się np. na altany działkowe lub stworzyć zagrożenia dla lasu. Na terenie Polski wypalanie traw jest zabronione i  za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt lub w niektórych przypadkach nawet kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy  również, że podczas pożarów traw giną zwierzęta mające swoją ważną rolę w ekosystemie lub bezpowrotnie spaleniu może ulec drzewostan.

Mając na uwadze powyższe strażacy apelują o nie podpalanie traw i przyłączają się do apelu Nadleśnictwa Jarosław.

Tekst: mł. bryg. Grzegorz Latusek, KM PSP w Przemyślu

Materiały

Apel przeciwpożarowy 2021
Apel​_przeciwpożarowy​_2021.pdf 4.12MB

Zdjęcia (1)