W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Testy w komorze dymowej w Przemyślu

09.04.2021

Na zdjęciu komora dymowa

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu w bieżącym roku odbyły się cztery testy w komorze dymowej. Grupami przechodzącymi testy byli słuchacze kursów ratowników OSP z powiatów przemyskiego, jarosławskiego i przeworskiego. Łącznie do testów zgłoszonych zostało 139 osób.

Testy w komorze dymowej przeprowadzają specjalnie przeszkoleni i certyfikowani strażacy z przemyskiej  Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Celem testów i ćwiczeń doskonalących w komorze dymowej jest sprawdzenie odporności strażaków na obciążenia psychofizyczne w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Test składa się z wykonania próby wysiłkowej oraz przejścia ścieżki treningowej. Próba wysiłkowa składa się z czterech ćwiczeń z użyciem: ergometru taśmowego, ergometru rowerowego, młota podciągowego i drabiny bez końca. Ścieżka treningowa to komora dymowa i termiczna, gdzie sprawdza się orientację, zdolność do przemieszczania                   w warunkach zadymienia i ograniczonej przestrzeni. Ratownik w aparacie ochrony układu oddechowego  pokonuje różne przeszkody w warunkach podwyższonej temperatury, hałasu oraz efektów świetlnych.

Testy odbyły się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Grzegorz Latusek, KM PSP w Przemyślu

Zdjęcia (3)