W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczysta zbiórka z okazji Dnia Służby Cywilnej

19.02.2024

19 lutego 2024 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach odbyła się uroczysta z okazji Dnia Służby Cywilnej.

Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej przygotowuje się do złożenia meldunku komendantowi miejskiemu.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Komendantowi Miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Piotrowi Skórze. Następnie komendant miejski wraz ze swoim zastęcą wręczyli pracownikowi służby cywilnej list gratulacyjny oraz nagrodę finansową i podziękowali za codzienne zaangażowanie w wypełnianiu obowiązków.

Ustawa o państwowej służbie cywilnej została uchwalona 17 lutego 1922 r. przez Sejm II RP. Była to pierwsza kompleksowa regulacja dotycząca służby cywilnej w odradzającej się państwowości stworzona według zasady, że „Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa”. Ustawa określała najważniejsze grupy zawodowe tworzące służbę cywilną oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP. Przepisy tej ustawy obowiązywały w coraz bardziej ograniczonej formie do 1974 roku, kiedy w życie wszedł nowy kodeks pracy. W III Rzeczypospolitej Polskiej, już we wrześniu 1990 roku rozpoczęto prace nad ustawą, która miała dotyczyć pracowników urzędów administracji rządowej. Zakończyły się one uchwaleniem ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o służbie cywilnej, która zaczęła obowiązywać w  całości od 1 stycznia 1997 roku. Obecnie obowiązująca ustawa została uchwalona przez Sejm RP 18 grudnia 1998 roku, a weszła w życie 1 lipca 1999 roku, uchylając poprzednio obowiązującą ustawę. 

Do zeszłego roku Dzień Służby Cywilnej obchodzony był tradycyjnie 11 listopada. Wybór daty był nieprzypadkowy, ponieważ w ten sam dzień obchodzone jest najważniejsze polskie święto państwowe – Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i rozpoczęła się odbudowa suwerennego państwa, w tym również struktury państwowej administracji, jako szkieletu, który miał spoić nowe państwo z terenów, będących przez 123 lata pod trzema zaborami. Aby podkreślić znaczenie i rolę służby cywilnej i administracji państwowej dla prawidłowego funkcjonowania państwa oraz podkreślić, że praca ta ma charakter służby niepodległemu, demokratycznemu Państwu Polskiemu w 2000 roku ustalono, by Dzień Służby Cywilnej nieoficjalnie obchodzić w Narodowe Święto Niepodległości.  W związku z 100. rocznicą uchwalenia ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej  wprowadzono regulacje dotyczące ustanowienia Dnia Służby Cywilnej, który dla uczczenia uchwalenia pierwszej ustawy dotyczącej problematyki służby cywilnej będzie obchodzony od tego roku w dniu 17 lutego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}