W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 104. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Żninie

16.01.2023

Obchody 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Żninie rozpoczęły się otwarciem wystawy pt. „Pozostała nie tylko pamięć” w Muzeum Ziemi Pałuckiej. Powstała ona z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które od kilku miesięcy gromadziło pamiątki z tego okresu.

Obchody 104. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Żninie

Głównym przesłaniem ekspozycji było przybliżenie społeczeństwu postaci Tadeusza Lerchenfelda, wyzwoliciela miasta. Kolejnym punktem programu obchodów powstania było odsłonięcie kamieni bohaterów w Alei Powstania Wielkopolskiego, która znajduje się między ulicą 700-lecia, a ulicą św. Floriana, nad rzeką Gąsawką. W ten sposób postanowiono uczcić pamięć dwóch osób zasłużonych dla odzyskania wolności w Żninie: Tadeusza Stanisław Lerchenfeld, dowódcy oddziałów wyzwalających Żnin, pierwszego komendanta miasta i  Jana Tomaszewskiego, dowódcy oddziałów, które wkroczyły do Żnina 12 stycznia 1919 r. W kościele pod wezwaniem św. Floriana odprawiono mszę świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich, ich rodzin oraz Ojczyzny. Po mszy, w towarzystwie kampanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego uczestnicy wydarzenia przeszli na boisko Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Żninie. Przybyłych gości powitał dyrektor placówki Marek Orzechowski. Odczytano apel poległych, żołnierze z 2 batalionu Logistycznego im. Ziemi Żnińskiej oddali honorowe salwy karabinowe, a przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Piechcina wystrzelili z armaty. Głos zabrali Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. 

104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie uczciła koncertem „Uwierz Polsko”, wykonawcami byli uczniowie, nauczyciele, chór szkolny oraz chór Moniuszko.

Utwory, które można było usłyszeć podczas koncertu nawiązywały do wolności, walki z egoizmem, z zazdrością i nietolerancją. Zwieńczeniem koncertu był utwór „Dezyderata” z repertuaru Piwnicy pod Baranami w wykonaniu nauczycieli niosący jakże ważne przesłanie, że mimo otaczających nas nieszczęść jest to piękny świat. W uroczystościach wziął udział Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik wraz ze starszą wizytator Grażyną Szymańską.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}