W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poradnik dla każdego KGW zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich

12.05.2022

Do końca maja br. do wszystkich kół gospodyń wiejskich zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zostanie przekazany poradnik „Jak prowadzić finanse Koła Gospodyń Wiejskich”.

Poradnik "Jak prowadzić finanse KGW"

Koła gospodyń wiejskich od 2018 roku mają m.in. możliwość prowadzenia działalności zarobkowej oraz ubiegania się o pomoc finansową z budżetu państwa na realizację swojej działalności statutowej. Z roku na rok koła coraz bardziej rozwijają działalność, tym samym pojawiły się liczne pytania, dotyczące prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK).

Doświadczenia wynikające z kilkuletniego okresu stosowania rozwiązań ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. 2018 poz. 2212 z późn. zm.) oraz pytania i wątpliwości wpływające poprzez dedykowaną kołom gospodyń wiejskich skrzynkę mailową oraz infolinię, zainicjowały stworzenie poradnika „Jak prowadzić finanse Koła Gospodyń Wiejskich”. Jest to materiał stanowiący zbiór informacji do wykorzystania przez koła gospodyń wiejskich przy prowadzeniu uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, na warunkach określonych w ustawie o kołach gospodyń wiejskich oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koła gospodyń wiejskich (Dz.U. 2019 poz. 70).

Prace nad poradnikiem rozpoczęto w Biurze Inicjatyw Społecznych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a zakończono je w Zespole Inicjatyw Społecznych w Departamencie Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Treść materiału na poszczególnych etapach powstawania poradnika konsultowano z Ministerstwem Finansów, a zawarte w nim informacje przedstawione zostały w przystępny sposób oraz zgodnie z zasadami prostego języka.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w poradniku ułatwią Wam, Drogie Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe, Wasze funkcjonowanie oraz będą stanowić punkt wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na bardziej złożone kwestie.

Poradnik będzie można również pobrać w wersji elektronicznej zamieszczonej na stronie www.kobietygospodarnewyjatkowe.pl.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią poradnika!

{"register":{"columns":[]}}