W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi objęło patronatem honorowym ogólnopolską kampanię edukacyjną „Rak UV” poświęconą rakowi kolczystokomórkowemu skóry

24.09.2021

Celem kampanii „Rak UV” jest edukacja i budowa świadomości społecznej na temat raka kolczystokomórkowego skóry, czynników ryzyka oraz możliwych form profilaktyki, szczególnie w grupach wysokiego ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu.

Grafika przedstawiająca logotyp kampanii "Rak UV", dwójkę starszych ludzi oraz napis: rak kolczystokomórkowy, drugi najczęściej występujący rak skóry

Istotnym czynnikiem rozwoju raka kolczystokomórkowego  jest narażenie zawodowe na promieniowanie UV u osób wykonujących pracę na świeżym powietrzu, w sektorach takich jak rolnictwo czy sadownictwo, niestosujących żadnej ochrony lub stosujących niewystarczającą ochronę przed promieniowaniem słonecznym. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy ze Stowarzyszeniem Polskie Amazonki Ruch Społeczny zdecydowało się podjąć działania polegające na dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców, w szczególności do rolników, sadowników, seniorów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, a także innych osób wykonujących pracę zawodową na otwartej przestrzeni, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie na „Raka UV”.

- Działania edukacyjne i informacyjne są niezbędną częścią profilaktyki zdrowotnej. Bardzo ważne jest budowanie świadomości społecznej poprzez różnego rodzaju kampanie. Cieszę się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi może objąć patronat nad kampanią edukacyjną "Rak UV” poświęconą rakowi kolczystokomórkowemu skóry, zwłaszcza, że rolnicy i sadownicy znajdują się w grupie ryzyka. Dobrze, że w tego typu przedsięwzięcia włącza się wiele różnych podmiotów, dzięki czemu można dotrzeć do jak największej liczby osób - mówi Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pełnomocnik Rządu ds. Lokalnych Inicjatyw Społecznych.

Inicjatorami kampanii są Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Nadziei, Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Fundacja Życie z Rakiem, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma oraz Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora.

Do akcji włączyły się również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Centrum Doradztwa Rolniczego. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi, które można otrzymać we wszystkich siedzibach:

  • Oddziałów Regionalnych i Biur Powiatowych ARiMR
  • Oddziałów Terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
  • Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego

Zachęcamy również do odwiedzenia stron internetowych poświęconych tematowi raka kolczystokomórkowego:

www.rakuv.pl – na stronie znajdują się kompleksowe informacje dot. raka kolczystokomórkowego, m.in. test ryzyka on-line – do samodzielnego wykonania, wyszukiwarka poradni dermatologicznych w każdym województwie,

Akademia Czerniaka www.akademiaczerniaka.org, - kompendium wiedzy o czerniaku, lista ośrodków dermatologicznych oraz realizujących leczenie czerniaka.

{"register":{"columns":[]}}