W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc finansowa

Do kiedy należy rozliczyć pomoc przyznaną na 2024 r.?

Do 31 stycznia 2025 r.

Na co można przeznaczyć środki otrzymane z budżetu państwa? Czy istnieje jakiś katalog takich wydatków?

Nie ma zamkniętego katalogu wydatków. Każdy przypadek powinien być analizowany odrębnie. Analiza taka powinna obejmować  wykorzystanie usług i zakupów niezbędnych lub wspomagających statutową działalność koła, zgodną z art. 2 ust. 3  ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.

Otrzymałyśmy 8000 zł dofinansowania, a wydałyśmy odrobinę więcej. Na jaką kwotę powinnyśmy otrzymać fakturę za usługę, którą chcemy rozliczyć w ramach dotacji?

Faktura powinna zostać wystawiona na taką kwotę, za jaką była wykonana usługa. Rozliczenie nastąpi do kwoty otrzymanego dofinansowania.

Czy możliwe jest otrzymanie dodatkowych środków z MRiRW np. na remont świetlicy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przyznaje takich środków. Ustawa daje jednak kołom możliwość aplikowania po środki finansowe z programów rządowych oraz samorządowych na bieżącą działalność statutową i rozwój. Koła mogą także aplikować w konkursach grantowych organizowanych przez Fundacje spółek skarbu państwa i inne jednostki.

Przy wypełnianiu uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, w polach od 5 do 9 nie ma w objaśnieniach pola w którym należy wpisać kwotę pomocy finansowej dla KGW ze Skarbu Państwa. Wobec tego czy w ogóle wykazywać ją w tym zestawieniu?

Należy ją wpisać w kolumnie piątej uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Podstawa prawna: Rozporządzenie MF w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koła gospodyń wiejskich.

{"register":{"columns":[]}}