W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jesteś seniorem lub masz wśród bliskich osobę starszą? Dowiedz się, gdzie możesz zwrócić się o pomoc w czasie pandemii

19.11.2020

Drodzy seniorzy! Choć zakres naszej wiedzy o COVID-19 zmienia się z miesiąca na miesiąc, jedno pozostaje niezmienne – grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg wirusa jesteście właśnie Wy. Dlatego powtarzamy apel: pozostańcie w domach. Wiemy, że nie zawsze możecie skorzystać ze wsparcia bliskich, dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o tym, na jaką pomoc może liczyć każdy z Was.

Senior trzymający na kolanach szklankę z herbatą

Okres pandemii koronawirusa niejednokrotnie już okazał się sprawdzianem dla naszej solidarności. Nawet osoby na co dzień całkowicie samowystarczalne, w obliczu kwarantanny czy izolacji domowej, są zmuszone korzystać z pomocy innych. Dla Ciebie, seniorze, przygotowaliśmy specjalne rozwiązania, które mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu bez konieczności wychodzenia z domu. Skorzystaj ze wsparcia i nie narażaj się na zarażenie wirusem COVID-19.

Poniżej przedstawiamy możliwości do wykorzystania przez każdego seniora (osoba po 70. roku życia).

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – na jaką pomoc możesz liczyć?

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to program skierowany do osób po 70. roku życia. Program ten na terenie Twojej gminy realizują lokalne ośrodki pomocy społecznej.

Jeśli potrzebujesz pomocy i wsparcia w codziennych czynnościach, np.:

  • w zrobieniu zakupów,
  • w wykupie leków w aptece,
  • wyprowadzeniu psa na spacer
  • pomocy w załatwieniu spraw urzędowych

- zadzwoń na specjalną infolinię. Chęć pomocy jest ogromna! Już ponad 10 tys. wolontariuszy oraz 130 organizacji młodzieżowych zaangażowało się w akcję.

Infolinia  dla seniorów – zadzwoń pod numer 22 505 11 11

Jeśli ukończyłeś 70 lat lub stan Twojego zdrowia sprawia, że nie jesteś samodzielny i potrzebujesz wsparcia, zadzwoń pod numer 22 505 11 11.

Jak działa infolinia? Osoba, z którą będziesz rozmawiał, przekaże Twój numer telefonu do ośrodka pomocy społecznej znajdującego się w Twojej gminie. Następnie pracownik tego ośrodka skontaktuje się z Tobą, by ustalić wszystkie szczegóły pomocy. Pozostanie Ci tylko poczekać aż wolontariusz dostarczy Ci zakupione produkty. Wtedy też przekażesz mu pieniądze za zakupy.

#CyfrowyWolontariusz pomoże Ci załatwić sprawy przez internet

W związku z pandemią i ograniczaniem ryzyka transmisji wirusa, coraz więcej spraw załatwiamy w internecie. Do grupy wolontariuszy w ramach akcji Solidarnościowego Wsparcia Seniorów dołączyli Cyfrowi Wolontariusze. Pomogą Ci oni przy załatwianiu spraw urzędowych lub w obsłudze Internetowego Konta Pacjenta.

Cyfrowym wolontariuszem może zostać każdy, kto wypełni krótki formularz na stronie wspierajseniora.pl. Za swoje zaangażowanie w podnoszenie cyfrowych kompetencji otrzyma specjalny certyfikat. Z kolej za każdy taki certyfikat Lasy Państwowe zasadzą jedno drzewo na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Warto więc pomagać, ale także korzystać z tej pomocy!

Teleporada medyczna – dbaj o siebie

COVID-19 to nie jedyna choroba, z którą powinniśmy walczyć. Strach przed zarażeniem się nie może powodować rezygnacji z profilaktyki, czy leczenia innych schorzeń. Bezpieczną formą kontaktu z lekarzem jest teleporada, czyli nic innego jak rozmowa przez telefon z lekarzem, bez wychodzenia z domu.

Jak z niej skorzystać? Zadzwoń do swojej przychodni i umów się na rozmowę z lekarzem na konkretny termin. Lekarz podczas teleporady może wypisać e-receptę, czy skierować Cię na dodatkowe badania. Zadecyduje również, czy teleporada jest wystarczającą formą wizyty lekarskiej.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

W sytuacji, gdy nie da się uniknąć wyjścia z domu, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pomogą zminimalizować zagrożenie zarażenia się wirusem. Należą do nich:

  • bezwzględne zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych – nie tylko dlatego, że jest to obowiązek. Pamiętaj, że to podstawowa forma ochrony przed chorobą.
  • korzystanie z godzin dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00 z usług sklepów spożywczych, aptek, czy poczty mogą korzystać tylko osoby powyżej 60. roku życia. To czas przeznaczony tylko dla Was, drodzy seniorzy! 
  • dystans społeczny - choć ograniczanie kontaktu z bliskimi jest trudne, przestrzeganie tej zasady teraz, umożliwi bezpieczne spotkania z rodziną i przyjaciółmi w niedalekiej przyszłości.
  • częste mycie rąk i dezynfekcja powierzchni oraz telefonu – w tym celu warto sięgnąć po środki na bazie alkoholu (min. 60%) lub np. ściereczki antybakteryjne.
  • zadbaj o odporność, dobrze odżywiając się i nawadniając!
{"register":{"columns":[]}}