W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne spotkanie Rady Medycznej – rząd wsłuchuje się w głos ekspertów

26.07.2021

Przyspieszenie procesu szczepień, rekomendacja rozważenia obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego i nauczycieli, przeciwdziałanie agresji ruchów antyszczepionkowych – to tematy, jakie pojawiły się na kolejnym spotkaniu Rady Medycznej 26 lipca 2021 r. W wideokonferencji wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania Rady Medycznej

Przeciwdziałanie czwartej fali COVID-19 – głównym tematem dyskusji Rady Medycznej

Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Właśnie dlatego od miesięcy rząd ważne decyzje w sprawie pandemii konsultuje z gronem ekspertów z dziedziny medycyny.

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi przewodniczący – główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych. Podczas poniedziałkowego spotkania Rada dyskutowała na temat związany z czwartą falą COVID-19. Rozmawiano o konieczności przyśpieszenia procesu szczepień, zachętach, obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego i nauczycieli. Przedmiotem dyskusji było także przeciwdziałanie agresji ruchów antyszczepionkowych, a także rozszerzenie dostępu do szczepień w POZ, które do tej pory nie oferowały takiej usługi.

Rząd dokłada wszelkich starań, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło

Jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas spotkania Rady był temat przyśpieszenia procesu szczepień przeciw COVID-19. Rząd włożył wiele wysiłku by zachęcić jak najwięcej mieszkańców Polski do przyjęcia szczepionki. Jak podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Gdańsku, zapowiadając spotkanie z Radą Medyczną: – w tych najbliższych dniach będziemy wypracowywać koncepcje dalej idące, ponieważ przeznaczyliśmy maksymalnie dużo sił i środków i wysiłków i zachęt, bonusów i premii różnego rodzaju dla różnych osób, dla lekarzy, dla zespołów szczepiących po to, żeby nakłonić jak największą część ludzi do szczepień. Jednak jeżeli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala będzie bardzo poważnym zagrożeniem to nie wykluczamy dalej idących kroków. Właśnie dlatego odbywają się spotkania Rady Medycznej. Aby dyskutować, reagować i przeciwdziałać. Wszystko po to, aby uchronić nasze zdrowie i życie przed wirusem.

O działaniach rządu, które mają zmobilizować mieszkańców Polski do szczepień możesz przeczytać tutaj: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienia-przeciw-covid-19-moga-uchronic-nas-przed-czwarta-fala-pandemii.

Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego i nauczycieli

Rada Medyczna zaleca wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla:

  • pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi;
  • nauczycieli.

Dobrze wiemy, że szpitale to miejsca, w których bardzo łatwo można się zarazić koronawirusem. Znajduje się tam także wiele osób ciężko chorych, dla których zakażenie może oznaczać ciężki przebieg tej choroby, a nawet śmierć. Dlatego też Rada Medyczna zaleca wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia. – Służba zdrowia w szczególności powinna być przecież uodporniona na COVID-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki – ale nie tylko – diagności, laboranci służą pacjentom i obywatelom – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Stanowisko Rady Medycznej w sprawie obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia: Stanowisko nr 17 Rady Medycznej z 21 lipca 2021 r.

Edukacja dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna. Wiele mówi się, że nauka zdalna negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym uczniów. Programy wsparcia po okresie nauki zdalnej, wsparcie szkół w przeciwdziałaniu skutkom pandemii – rząd dokłada wszelkich starań aby jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją pandemiczną w szkołach. Wszyscy wiemy jak ważne w tej kwestii są szczepienia, dlatego Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli.

Stanowisko Rady Medycznej w sprawie obowiązkowych szczepień nauczycieli: Stanowisko nr 16 Rady Medycznej z 21 lipca 2021 r.

Przeciwdziałanie agresji ruchów antyszczepionkowcych

Przed jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowiecki doszło do szarpaniny. Grupa osób z antyszczepionkowej organizacji próbowała wtargnąć na teren placówki, ale została zatrzymana przez ochroniarzy. Doszło do rękoczynów.Działania tego typu jakie miały miejsce w Grodzisku Mazowieckim naprawdę są niedopuszczalne. To jest agresja, która powinna być ze wszech miar potępiona i my wyrażamy tutaj nasze zdecydowane słowa sprzeciwu przeciwko takim działaniom – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przeciwdziałanie agresji ruchów antyszczepionkowych został poruszony na spotkaniu Rady Medycznej.