W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Miałem kontakt z osobą zakażoną – co dalej?

28.10.2020

Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 nie musi oznaczać zarażenia. W takiej sytuacji pojawia się jednak wiele pytań i wątpliwości. Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Ważne jest odpowiedzialne zachowanie i podjęcie wszystkich niezbędnych działań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a także podstawowe procedury postępowania znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury.

Miałem kontakt z chorym na COVID

Bliski kontakt z osobą zakażoną

Zagrożenie zakażeniem koronawirusem występuje w przypadku bezpośredniego, bliskiego kontaktu z osobą chorą. Co to oznacza?

Bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa to:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, np. podanie ręki,
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19, np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej,
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut, np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej,
  • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory.

Zgłoszenie do sanepidu

Jeśli masz wiedzę, że nastąpił bliski kontakt, wyślij zgłoszenie do sanepidu. Dotyczy to kontaktu z osobą, która uzyskała potwierdzony, pozytywny wynik testu PCR w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Aby wysłać zgłoszenie do objęcia przez sanepid kwarantanną, skorzystaj z formularza online: Zgłoś kwarantannę.

Kwarantanna – i co teraz?

Inspekcja sanitarna poinformuje Cię o objęciu kwarantanną z powodu narażenia na koronawirusa. Informacja o skierowaniu na kwarantannę zostanie zarejestrowana w systemie teleinformatycznym EWP, do którego dostęp ma m.in. Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przekazuje decyzję twojemu pracodawcy. Nie musisz dopełniać żadnych formalności związanych z usprawiedliwieniem nieobecności w pracy.

Czy kwarantanna obejmuje też innych domowników?

Nie, nie ma już takiego obowiązku. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Dlatego, jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną, Twoi członkowie rodziny nie znajdą się na kwarantannie.

Zasady postępowania podczas kwarantanny

Przede wszystkim bądź odpowiedzialny i pozostań w domu, nawet jeszcze przed otrzymaniem informacji o nałożeniu kwarantanny. Unikaj kontaktu z innymi ludźmi. Od Twojego zachowania zależy ich bezpieczeństwo.

Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne skierują cię do wyznaczonego ośrodka. Kwarantanna trwa 10 dni.

W czasie trwania kwarantanny przestrzegaj podstawowych zasad:

  • zainstaluj aplikację Kwarantanna domowa: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa – korzystanie z niej jest obowiązkowe,
  • kontroluj swój stan zdrowia: mierz temperaturę ciała, obserwuj, czy nie występują objawy grypopodobne (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel), a także utrata węchu lub smaku. Jeśli masz objawy choroby, skontaktuj się z lekarzem POZ (teleporada lub e-wizyta),
  • przestrzegaj zasad higieny: często myj i dezynfekuj ręce, a także powierzchnie w domu, staraj się korzystać z oddzielnych naczyń, ręczników oraz, jeśli to możliwe, toalety;
  • współpracuj ze służbami, które kontrolują przestrzeganie kwarantanny.

Potrzebujesz pomocy podczas kwarantanny?

Jeśli potrzebujesz pomocy, np. w robieniu zakupów, skontaktuj się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc.

Potrzebujesz wsparcia psychologicznego? Podstawowe informacje znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/ochrona-zdrowia-psychicznego

 Całodobowa infolinia: +48 22 25 00 115

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące kwarantanny, zadzwoń na infolinię do kontaktu z inspekcją sanitarną: +48 22 25 00 115. Infolinia jest czynna całodobowo.