W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miałem kontakt z osobą zakażoną – co dalej?

Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 nie musi oznaczać zarażenia. W takiej sytuacji pojawia się jednak wiele pytań i wątpliwości. Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Ważne jest odpowiedzialne zachowanie i podjęcie wszystkich niezbędnych działań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a także podstawowe procedury postępowania znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury.

COVID-19

Bliski kontakt z osobą zakażoną

Zagrożenie zakażeniem koronawirusem występuje w przypadku bezpośredniego, bliskiego kontaktu z osobą chorą. Co to oznacza?

Bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa to:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m,

  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, np. podanie ręki,

  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19, np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej,

  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej,

  • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory.

Postępuj odpowiedzialnie i – jeśli to możliwe –  pozostań w domu i ogranicz kontakty z innymi ludźmi.

Stosuj wszelkie wymagane środki ochrony indywidualnej.

Kontroluj swój stan zdrowia

Nawet jeśli nie masz objawów choroby, regularnie kontroluj swój stan zdrowia. Mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel), a także utratę węchu lub smaku.

Mam objawy choroby

Jeśli masz objawy choroby, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Dowiedz się, jak postępować w przypadku pojawienia się objawów choroby.

Potrzebujesz wsparcia psychologicznego? Podstawowe informacje znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/ochrona-zdrowia-psychicznego

Jeśli masz dodatkowe pytania, zadzwoń na infolinię do kontaktu z inspekcją sanitarną: +48 22 25 00 115. Infolinia jest czynna całodobowo.

Zapisz się na test na koronawirusa

Teraz możesz zrobić test w aptece lub otrzymać skierowanie na test na koronawirusa przez Internet. Sprawdź, jak to zrobić.

{"register":{"columns":[]}}