W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybuch gazu w budynku jednorodzinnym

20.04.2021

Zdjęcie przedstawia pojazd Straży Pożarnej oraz karetki Pogotowia Ratunkowego stojące na jezdni na sygnałach świetlnych przed budynkiem w którym doszło do wybuchu gazu. Zdjęcie wykonano późnym wieczorem

20.04.2021, godz. 20:01, Siewierz, ul. Oleśnickiego

Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie z informacją o wybuchu gazu z butli w domu jednorodzinnym. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania KDR potwierdził, że w budynku prawdopodobnie doszło do eksplozji gazu propan-butan (brak oznak pożaru). Na skutek wybuchu uszkodzone zostały drzwi wejściowe do budynku i wybite szyby w  oknach. Na zewnątrz budynku przebywają trzy osoby, dwie z widocznymi oparzeniami, trzecia nie wymaga udzielenia pomocy. 

Działania JOP polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- przeprowadzeniu rozpoznania w kierunku zagrożenia koronawirusem (nie stwierdzono zagrożenia),
- udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
- przeszukaniu całego budynek (brak innych osób poszkodowanych),
- wyniesieniu dwóch butli propan-butan 11 kg na zewnątrz budynku (butle nie uległy uszkodzeniu),
- wykonaniu pomiarów, które nie wykazały obecności gazów niebezpiecznych oraz sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia źródeł pożaru - brak zagrożenia.
- zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca LPR.

Dwie poszkodowane osoby zostały przetransportowane do Szpitali. Przybyły na miejsce zdarzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po dokonaniu oględzin, nie stwierdził naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku i zezwolił na dalsze jego użytkowanie. W działaniach uczestniczył zastęp z Posterunku Siewierz, zastęp z JRG Będzin, trzy zastępy OSP, dwa patrole Policja, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było niewłaściwe użytkowanie butli z gazem propan-butan.

Opracowanie: mł. asp. Jarosław Mroźla, KP PSP w Będzinie

Zdjęcia (1)