W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzrost interwencji strażaków do pożarów traw na terenie powiatu buskiego

14.03.2022

Strażak gaszący pożar trawy przy użyciu tłumicy, w tle samochód strażacki

W związku z nadejściem cieplejszych dni w miesiącu marcu zauważalny jest znaczny wzrost pożarów traw i nieużytków rolnych na. Wpływ na taki stan rzeczy mają sprzyjające warunki atmosferyczne jak również brak wyobraźni oraz świadomości zagrożeń z tym związanych. Od początku bieżącego roku strażacy z powiatu buskiego byli wzywani już 45 razy do gaszenia pożarów traw i nieużytków w tym 20 razy w miniony weekend (tj. 11-13 marca). Powstałe pożary nie były wynikiem przypadku lecz świadomej działalności człowieka, gdyż we wszystkich odnotowanych przypadkach przypuszczalną przyczyną zdarzenia było podpalenie. W przypadku jednego z pożarów, podpalacz przyłapany na gorącym uczynku został ukarany przez Policję mandatem karnym.

Dlatego też w ramach trwającej kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW!”, prowadzonej na terenie powiatu buskiego za pomocą wszelkich dostępnych środków masowego przekazu apelujemy, przypominamy oraz uświadamiamy, że często stosowany proceder związany z wypalaniem traw oraz nieużytków, wbrew panującej opinii nie tylko nie poprawia jakości gleby ale przeciwnie - obniża wartość plonów, powoduje erozję gleb, niszczy warstwę próchnicy jak również zieleń oraz organizmy w niej żyjące. Ponadto niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty stwarzając jednocześnie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Informujemy również, że konsekwencje prawne wynikające z obowiązujących przepisów są następujące:

Art. 82. § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. kodeksu wykroczeń –

Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:

  1. niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kara aresztu, grzywny lub nagany, której wysokość w myśl art. 24, § 1 kw może wynosić do 5000 zł.

Ponadto:

Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

W przypadku  osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci w wyniku takiego działania grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Dziedzic, KP PSP w Busku – Zdroju

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Busku – Zdroju

{"register":{"columns":[]}}