W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy przestrzegają przed wejściem na lód

17.02.2021

Nadchodzą roztopy! Strażacy PSP w Chrzanowie przestrzegają przed wchodzeniem na lód!

Strażacy w specjalnych skafandrach, zabezpieczeni linkami ratowniczymi ćwiczą podejmowanie poszkodowanego z przerębli z użyciem sań lodowych. Pozoracja realizowana jest na mokro, a strażak znajdujący się w wodzie symuluje poszkodowanego.

W związku ze wzrostem temperatur warstwa lodu na akwenach wodnych będzie się sukcesywnie zmniejszać. Przestrzegamy przed wchodzeniem na lód, ponieważ może skończyć się to tragicznie. Szczególnie niebezpieczne są zbiorniki przepływowe, tj. takie przez które przepływa jakiś ciek wodny. W miejscach pod lodem, gdzie są intensywniejsze prądy wody, lód może zmniejszać swoją grubość znacznie szybciej niż przy brzegu. Co zrobić, gdy załamie się pod nami lód? Przede wszystkim trzeba zachować spokój! Gwałtowne ruchy w zimnej wodzie powodują szybsze wychładzanie się organizmu i wzrost zagrożenia hipotermią. Jeżeli nie wpadliśmy całkowicie do wody, jak najszybciej spokojnie należy połóżyć się na lodzie rozkładając nacisk ciała na większą powierzchnię i turlać się w kierunku brzegu. Kiedy wpadniemy do wody, przydatny może być każdy element, który pozwoli utrzymać się nam na wodzie lub wezwać pomoc. Jeżeli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia, jak najszybciej wezwijmy służby ratownicze. Czas dojazdu w warunkach zimowy się wydłuża, a szybkość podjęcia poszkodowanego z wody ma kluczowy wpływ na mozliwość jego uratowania. Aby zmniejszyć czas podjęcia skutecznych działań ratowniczych, strażacy JRG Chrzanów ćwiczyli w środę 17.02.2021 r. podejmowanie tonącego w przeręblu pozoranta w różnych wariantach z wykorzystaniem: drabiny, gałęzi, rzutki ratowniczej oraz tak zwanych sań lodowych. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych strażacy realizowali ćwiczenia przez kilka godzin mając świadomość, że w realnym zagrożeniu każda sekunda ich działania ma znaczenie, a wymagający trening poprawi skuteczność w prawdziwym zdarzeniu.        

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}