W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21 na terenie powiatu drawskiego

samochody pożarnicze ćwiczenia sarex21

Dla celów ćwiczenia przyjęto, że część pasażerów opuściła statek powietrzny w powietrzu wykorzystując do ewakuacji posiadane na wyposażeniu spadochrony, jak również to, że w wyniku doznanych kontuzji po wylądowaniu nie byli w stanie się samodzielnie przemieszczać. W wyniku powyższego zdarzenia dochodzi również do pożaru w miejscu awaryjnego lądowania.

Służba ASAR, po otrzymaniu informacji o awaryjnym lądowaniu statku powietrznego przystąpiła do działania zgodnie z obowiązującymi procedurami. W związku z tym, iż do zdarzenia doszło w terenie trudno dostępnym, z gęstym zalesieniem, z dużą ilością zbiorników wodnych, jak również przy założeniu, że działania poszukiwawcze trzeba będzie realizować na bardzo dużym obszarze, do działań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie należącym do nadleśnictwa Złocieniec zostało skierowanych szereg służb dedykowanych do realizacji zadań w ramach służby ASAR, jak również ją wspomagających.

Ze względu na specyfikę terenu, jak również rozległy obszar, poszukiwania rozbitków prowadzone były przez śmigłowiec ratowniczy 1GPR, statki powietrzne Straży Granicznej oraz Policji, jak również naziemne zespoły poszukiwawcze wydzielone z: Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej ponad 200 strażaków, Policji, 12 Wielkopolskiej i 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy. Działania trwały kilkanaście godzin.

Poszkodowani rozbitkowie wymagający hospitalizacji zostali przetransportowani drogą lotniczą przez śmigłowiec ratowniczy 1GPR bezpośrednio do 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu.

W związku z bardzo dużą ilością operacji lotniczych realizowanych nad obszarem lądowym w FIR WARSZAWA należy liczyć się z prawdopodobieństwem wystąpienia sytuacji, w której zagrożone będzie bezpieczeństwo załóg i pasażerów statków powietrznych wykonujących lot w naszej przestrzeni powietrznej. Celem odpowiedniego przygotowania się do powyższych sytuacji istnieje konieczność doskonalenia procedur i działania służby ASAR oraz służb z nią współdziałających w realizacji wspólnych działań mających na celu ratowanie zdrowia i życia ludzkiego.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}