W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia doskonalące z ratownictwa lodowego na jeziorze Okonin

19.02.2021

Na zdjęciu widać jezioro, w jeziorze jest przerębel w tle las. Widać trzech mężczyzn ubranych w ubrania niezatapialne. Jeden z nich znajduje się w przeręblu drugi leży na lodzie i próbuje mu pomoc się wydostać z wody. Trzeci stoi tyłem i trzyma linę asekuracyjną.

W dniach 17 i 18 lutego na jeziorze Okonin odbyły się ćwiczenia doskonalące z zakresu ratownictwa na obszarach wodnych w warunkach zimowych.
W ćwiczeniach z zakresu ratownictwa lodowego uczestniczyli strażacy JRG Golub-Dobrzyń oraz druhowie OSP z terenu Gminy Ciechocin tj. OSP Elgiszewo
oraz drugiego dnia OSP KSRG Wielkie Rychnowo z Gminy Kowalewo Pomorskie.

Zakres ćwiczeń obejmował:

  • przećwiczenie technik umożliwiających ewakuację poszkodowanych pod którymi załamał się lód,
  • podjęcie poszkodowanego przytomnego i nieprzytomnego z przerębla,
  • budowanie stanowisk asekuracyjnych dla ratowników,
  • posługiwanie się specjalistycznym sprzętem dla ratownictwa lodowego,
  • wdrażanie procedur kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 W tym celu wykorzystano sprzęt taki jak: sanie lodowe, ubranie niezatapialne, kamizelki asekuracyjne, drabiny, zestaw PSP R1 a także inne przedmioty, które każdy może wykorzystać do niezwłocznego wydobycia poszkodowanej osoby ze zbiornika wodnego.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Cachnij
Zdjęcia: KP PSP Golub-Dobrzyń

Zdjęcia (3)