W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zestawienie pożarów suchych traw i nieużytków

04.04.2022

Stop pożarom traw

Przełom zimy i wiosny to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Nie inaczej jest na terenie powiatu górowskiego. W roku 2021 zanotowano 47 pożarów nieużytków i suchych traw, które stanowiły 28,7% wszystkich odnotowanych pożarów. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w roku 2020, gdzie zanotowano 76 pożarów suchych traw i nieużytków, które stanowiły 34,5 % zanotowanych pożarów.

 

Analizują bieżącą sytuację pożarową, należy stwierdzić, że rok 2022 będzie rekordowy pod względem ilości pożarów nieużytków i suchych traw. W roku bieżącym, od 1 stycznia do 4 kwietnia powstały już 152 pożary, z czego górowscy strażacy 121 razy byli wzywani do gaszenia pożarów suchych traw i nieużytków. Powstało także 5 pożarów na terenach leśnych. Na chwilę obecną, liczba pożarów suchych traw i nieużytków stanowi prawie 80 % wszystkich powstałych pożarów na terenie powiatu górowskiego. Ilościowo najwięcej pożarów traw i nieużytków powstało na terenie gminy Wąsosz, natomiast najmniej na terenie gminy Jemielno, jednak biorąc pod uwagę odsetek pożarów traw i nieużytków, można zauważyć, że na terenie gminy Jemielno wszystkie powstałe pożary to właśnie pożary nieużytków. Podobnie wygląda sytuacja na terenie gminy Niechlów, gdzie odsetek ten wynosi 92,3 %.

 

Zestawienie pożarów traw i nieużytków w poszczególnych gminach

 

Gmina

Liczba pożary traw i nieużytków

Liczba wszystkich powstałych pożarów

Odsetek pożarów traw i nieużytków

Góra

33

48

68,7 %

Jemielno

18

18

100 %

Niechlów

24

26

92,3 %

Wąsosz

46

60

76,6 %

RAZEM

121

152

79,6 %

 

 

Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną  z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni.

 

Należy także stwierdzić, że za większość pożarów odpowiedzialny jest człowiek. Jako przypuszczalną przyczynę powstania pożarów przyjęto zaprószenie ognia przez osoby nieznane. Niestety problem wypalania traw i nieużytków powraca co roku. Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione. Mówi o tym m.in. ustawa o ochronie przyrody oraz ustawa o lasach. Dla sprawców pożarów grożą surowe kary, dlatego apelujemy o zaniechanie procederu wypalania oraz o ostrożność przy posługiwaniu się ogniem otwartym.

{"register":{"columns":[]}}