W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop Pożarom Traw

01.03.2024

Plakat przestawia drzewo na łące jedna połowa zielona z liśćmi a druga objęta pożarem wraz z łąką na części spalonej widoczne zwierzęta w kolorze czarnym wilk sarna i jeleń. Na samej górze napis promujący kampanię w białym stop pożarom traw ziemia jest tylko jedna.

1 marca 2024 roku Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kampanię społeczną „Stop pożarom traw”, która potrwa do 30 kwietnia 2024 roku.

Kampania kierowana jest do całej społeczności w naszym kraju, a celem głównym kampanii jest ograniczenie ilości pożarów suchych traw na łąkach i nieużytkach. Kampania ma również na celu edukowanie i uświadamianie dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów, że wypalanie traw zagraża środowisku naturalnemu i jest niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Pożary traw zagrażają również lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.

Wypalanie traw jest zakazane prawnie i wiąże się z konsekwencjami:

  1. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 1 września 2022 roku w ustawie o ochronie przyrody dodany został przepis Art. 130a. który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych. Art. 130a.  [Kara za wypalanie roślinności] pkt. 1. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych. 
  2. Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: - rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
  3. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Więcej informacji na temat  kampanii społecznej „Stop pożarom traw”, dostępne jest na stronie Komendy Głównej PSP pod linkiem Kampania Stop Pożarom Traw - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Opracowanie: bryg. Dariusz Surmacz - oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach.

Materiały

https://trendyradio.pl/pl/audycje-gosc-dnia/4/gorlice/27354/sezon-na-wypalanie-traw-strazacy-alarmuja

Wideo

{"register":{"columns":[]}}