W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tragiczny w skutkach pożar domu w Szymbarku

22.01.2021

Pożar drewnianego budynku mieszkalnego. Budynek cały w ogniu z otworów okiennych drzwiowych i spod dachu wydobywa się ogień. Wokół domu teren zaśnieżony w pobliżu domu drzewa.

17 stycznia 2021 r. o godzinie 8.14 zostały zadysponowane do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Szymbark zastępy z JRG PSP w Gorlicach i Ochotniczych Straży Pożarnych. Dojazd do miejsca zdarzenia był niemożliwy z powodu trudnych warunków terenowych oraz grubej warstwy śniegu (budynek drewniany usytuowany na szczycie góry w środku lasu). W związku z tą sytuacją KDR zadysponował dodatkowe SIS w tym grupę operacyjną z KP PSP w Gorlicach oraz samochody terenowe, quada i skuter śnieżny, a strażacy pieszo z podręcznym sprzętem gaśniczym udali się na miejsce zdarzenia (około 1,5 km). Po dotarciu na miejsce stwierdzono, że pożarem objęty jest drewniany budynek mieszkalny (pożar znajdował się w fazie rozgorzenia), a w pobliżu znajduje się zagrożony budynek gospodarczy.  

Z relacji sąsiada wynikało, że w chwili powstania pożaru w budynku przebywały trzy osoby, dwaj chłopcy którzy opuścili budynek oraz siostra która najprawdopodobniej pozostała w środku. Strażacy podjęli zintensyfikowane działania gaśnicze z użyciem podręcznego sprzętu gaśniczego skierowane do pomieszczenia, w którym mogła znajdować się dziewczynka. Ze względu na intensywność pożaru strażacy nie mieli możliwości wejścia do środka.

Poszkodowany mężczyzna (ojciec), który podczas próby ratowania córki doznał obrażeń i dwaj chłopcy po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy zostali na polecenie lekarza z LPR w asyście ratowników zwiezieni quadem i przetransportowani do szpitala.

Po ugaszeniu pożaru i przeprowadzeniu rozbiórki konstrukcji dachu i ścian wewnątrz pomieszczenia odnaleziono zwęglone ciało dziewczynki. Gaszenie pożaru realizowano poprzez przepompowywanie wody na odległość ok 1.1 km przy znacznym zróżnicowaniu terenu.

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały 9 godzin i 7 minut.  W działaniach ratowniczych wzięło udział 17 zastępów straży pożarnej i 74 strażaków w tym grupa operacyjna z KP PSP w Gorlicach i Oficer Operacyjny z SKKW, ZRM, LPR, Pogotowie Energetyczne, Policja z grupą dochodzeniowo-śledczą i Prokurator.

W związku ze zwiększoną ilością pożarów i dużą ilością ofiar w pożarach w okresie zimowym, zwracamy się z apelem o doposażanie domów i mieszkań w czujniki dymu, tlenku węgla, jak również gaśnice. Czujki dymu wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować mieszkańców. Wczesne wykrycie pożaru, zaalarmowanie i szybkie opuszczenie objętego pożarem domu mogą uratować życie, a ugaszenie ognia w zarodku zminimalizować straty. To dobra inwestycja w bezpieczeństwo.

Opracowanie: mł. bryg. Dariusz Surmacz - oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach.

Zdjęcia: Bartłomiej Serafin/Gorlice112.pl

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}