W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podtrucie tlenkiem węgla w miejscowości Śmiłowo

07.03.2024

Trzy wozy strażackie z włączonymi światłami błyskowymi. Stoją one na drodze przy budynku.

07 marca 2024 r. o godzinie 19:37 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobnym ulatnianiu się tlenku węgla w budynku mieszkalnym jednorodzinnym oraz o zasłabnięciu kobiety w łazience w miejscowości Śmiłowo. Do akcji skierowano zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gostyniu oraz dwa zastępy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Poniecu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów potwierdzono informację ze zgłoszenia. Osoba poszkodowana znajdowała się pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego. Strażacy przy użyciu urządzeń pomiarowych sprawdzili wszystkie pomieszczenia w budynku. Detektor wskazał obecność tlenku węgla. Z budynku strażący ewakuowali 5 osób, w tym dwójkę dzieci. Następnie wyłączyli z użytkowania urządzenia gazowe i przewietrzyli wszystkie pomieszczenia budynku. Będący nie miejscu zdarzenia ZRM podjąłem decyzję o przetransportowaniu jednej osoby poszkodowanej do szpitala.

W tym miejscu, chcemy kolejny raz chcemy przypomnieć – tlenek węgla to bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz. Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

RADZIMY aby:

  1. Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Dodatkowo: rekomendujemy zakup czujek dymu i tlenku węgla. Należy pamiętać aby urządzenia instalować i użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Wybierzmy czujkę, która posiada odpowiednie certyfikaty takie jak europejski certyfikat zgodności. Taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat.


Opracowanie: kpt. Łukasz Hajduk
Zdjęcia: KG PSP, gostyn24.pl

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}