W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apelujemy o rozsądek w lasach

W ubiegłym tygodniu z niepokojem obserwowaliśmy doniesienia medialne dotyczące bardzo dużego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. 26 kwietnia 2020 r. akcja została zakończona. Działania te były ogromnym przedsięwzięciem nie tylko dla strażaków, ale też do innych służb, generując przy równie bardzo duże koszty. Jednak bez wątpienia największe straty, poniosła sama natura, do czego najprawdopodobniej przyczynił się znowu człowiek. Powierzchnię pożaru oszacowano na trudno wyobrażalną wielkość niemal - 6 tys. hektarów. 

Mimo, że to wszystko działo się kilkaset kilometrów od naszych kompleksów leśnych to, analizując tegoroczne pożary lasów  na terenie naszego powiatu , można wskazać pewne wspólne cechy. W naszych lasach utrzymuje się również bardzo duże zagrożenie pożarowe lasów. Jeśli chodzi o przyczyny to w zdecydowanej większości powstały one też na skutek działania człowieka.

Pamiętajmy to my mamy wpływ na ilość pożarów w lasach!

Natura nigdy nie wybaczy człowiekowi pożaru lasu przez niego spowodowanego!

 

Apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:

1.    W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

•    rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,

•    wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,

•    palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

2.    Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.

3.    Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

4.    Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu

 

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.

 

Jak podają niezmienne od lat statystyki to człowiek odpowiada za ponad 90 % pożarów lasów.

 

Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie.

{"register":{"columns":[]}}