W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

Historia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim sięga roku 1950, gdzie w wyniku rozwiązania Związków Ochotniczych Strażach Pożarnych, w tym Związku OSP w Makowie Maz. powołana zostaje Powiatowa Komenda Straży Pożarnych w Makowie Mazowieckim. Podstawą prawną do utworzenia Powiatowej Komendy Straży Pożarnych w Makowie Mazowieckim stała się ustawa z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji. Na mocy tej ustawy utworzono Komendę Główną Straży Pożarnych podległą Ministrowi Gospodarki Komunalnej, a od 1954r. Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Organami podległymi Komendzie Głównej stały się Wojewódzkie Komendy Straży Pożarnych przy Prezydiach Wojewódzkich Rad Narodowych, a pod nie podlegały Powiatowe Komendy Straży Pożarnych przy Prezydiach Powiatowych Rad Narodowych. Jedną z utworzonych na tej podstawie komend była Powiatowa Komenda Straży Pożarnych w Makowie Mazowieckim. Funkcję komendanta  do roku 1975 pełnili:

  • ogn. Józef Jabłoński,
  • por.poż. Leszek Chądzyński,
  • por.poż. Roman Kalista,
  • asp.poż. Paulin Kołakowski,
  • asp.poż. Feliks Selmanowicz,
  • st.bryg. Wojciech Kamiński – późniejszy Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Ostrołęce,

Komenda realizowała zadania administracyjne oraz nadzór operacyjny i szkoleniowy nad strażami ochotniczymi w powiecie. W tym okresie nie funkcjonowała zawodowa straż pożarna. Komenda Powiatowa w takiej formie przetrwała do reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975r., gdzie w jej wyniku została powołana Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Makowie Mazowieckim. Dalej funkcjonuje tylko administracja biurowa i zawodowi kierowcy wozów bojowych, których obsadę stanowią członkowie OSP Maków Mazowiecki wzywani do zdarzeń alarmem syreny elektrycznej. Taki stan rzeczy trwał do marca 1976 roku, kiedy to na bazie OSP Maków Mazowiecki utworzono Zawodową Straż Pożarną w Makowie Mazowieckim. 

W momencie utworzenia Zawodowej Straży Pożarnej na jej wyposażeniu znajdowały się między innymi:  samochód GBA, przyczepka wężową, agregat piany lekkiej, motopompy, motocykl MZ-250. Obsadę stanowiło 16 strażaków.

Rejon działania operacyjnego komendy obejmował następujące jednostki administracyjne:

  • miasto Maków Mazowiecki,
  • miasto i gminę Różan,
  • gminy: Czerwonka, Szelków, Rzewnie, Sypniewo, Krasnosielc, Płoniawy,  

Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęto remont i rozbudowę strażnicy. Dobudowano piętro. Bryła budynku otrzymała obecny wygląd.

Komenda sukcesywnie była doposażona w nowy sprzęt, który zastępował stary i wyeksploatowany. W roku 1992 na wyposażeniu znajdowały się:

- samochody gaśnicze:  GBA (na podwoziu Stara), GCBA (na podwoziu Jelcza),

- samochody specjalne: SH-18 (na podwoziu Stara), SDiŁ (na podwoziu Żuka),

- samochody operacyjne: UAZ, Fiat 125p,

- samochody gospodarcze: Żuk, Star

- agregaty: piany lekkiej, proszkowy,

- przyczepki: wężowa i oświetleniowa,

- motopompy inny sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Stan osobowy załogi wzrastał, osiągając w roku 1992r. liczbę 51 funkcjonariuszy pożarnictwa w tym 4 oficerów i 10 aspirantów.

Powyższa struktura funkcjonowała do 1 lipca 1992r., kiedy to na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej w miejsce Komendy Rejonowej Straży Pożarnych powołano Komendę Rejonową Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej.

Komendantem Rejonowym w okresie od 1975 roku do 1999 roku był bryg. inż. Jan Witkowski.

Z dniem 1 stycznia 1999r. w ramach reformy administracyjnej w miejsce Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej zostaje powołana Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim w skład, której jako integralna całość wchodzi Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej.  Następuje zwiększenie obszaru chronionego, który obejmuje:

  • miasto Maków Mazowiecki,
  • miasto i gminę Różan,
  • gminy: Czerwonka, Szelków, Rzewnie, Sypniewo, Krasnosielc, Płoniawy, Młynarze, Karniewo.

W trakcie całej działalności załoga wielokrotnie wyróżnia się wzorową realizacją zadań służbowych o czym świadczą między innymi puchary Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Ostrołęce za najlepsze wyniki w wykonywaniu zadań planowanych oraz dobre wyniki pokontrolne. Reprezentacja Komendy wielokrotnie zajmuje  czołowe miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu wojewódzkim, dowodami na to są pucha i dyplomy.

Zastępy uczestniczą w likwidacji tak charakterystycznych zdarzeń jak:

  • rok 1987 – pożar w miejscowości Budy Prywatne gm. Krasnosielc w wyniku którego całkowitemu spaleniu uległy 3 stodoły, 2 obory, budynek mieszkalny i różnego rodzaju sprzęty rolnicze,
  • rok 1989r. – pożar lasu w miejscowości Janopole, który rozprzestrzenił się na zagrody wiejskie. Spaleniu uległo 38 ha lasu, 2 stodoły, 2 obory, oraz częściowo budynek mieszkalny.
  • rok 1992 pożar torfowiska „Karaska’’, gdzie uległo spaleniu około 1000 ha powierzchni objętej naturalną sukcesją po wyrobisku torfowym, w tym ok. 250 ha drzewostanu sosnowego na borze bagiennym.
  • Rok 1997 i 2010 udział w likwidacji skutków powodzi jaka nawiedziła nasz kraj.

Ponadto co roku strażacy uczestniczą średnio w 700 akcjach ratowniczo-gaśniczych zarówno na teranie własnego działania jak i po za nim.  Podczas tych działań uratowali wiele istnień ludzkich oraz mienie o wielomilionowej wartości.

W chwili obecnej Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim dysponuje nowoczesnym wyposażeniem do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych spełniającym najwyższe standardy. W garażach, w gotowości bojowej znajduje się 14 nowoczesnych pojazdów pożarniczych. Kadra komendy liczy 63 funkcjonariuszy i 3 pracowników cywilnych, w tym 55 pełniących służbę w rozkładzie służby zmianowym, czyli bezpośrednio związanych z działalnością ratowniczo-gaśniczą.

Funkcję Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej sprawowali kolejno:

- bryg. Jan Witkowski,

- st.bryg. Andrzej Chodowiec

- st.kpt. Ireneusz Lewaśkiewicz

-  mł. bryg. Tadeusz Ciak.

- st. bryg. Piotr Brdękiewicz

- st. bryg Arkadiusz Gołębiewski

- bryg. Andrzej Król

 

Zaangażowanie makowskich strażaków w budowę sprawnego systemu bezpieczeństwa zostało docenione przez społeczeństwo powiatu makowskiego, które pragnąc uhonorować ich działalność ufundowało Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim sztandar.

{"register":{"columns":[]}}