W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dokumenty dla petentów

Odbiór obiektów

Zgłoszenie dotyczy tylko tych inwestorów, którym nie wykreślono w decyzji pozwolenia na budowę obowiązku uzyskania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Dodatkowo informujemy, że na podstawie art. 57 ust. 1 powyższej Ustawy do zawiadomienia dołączyć należy m. in. oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami; protokoły badań i sprawdzeń; inwentaryzację geodezyjną powykonawczą,  a także kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art. 63 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2017 r. poz.1257) podanie wniesione pisemnie powinno być podpisane przez wnoszącego (patrz np. II SA/Wa 1319/11 – wyrok WSA Warszawa z dnia 11-08-2013 r.: Podpis to napisany lub uwierzytelniony znak ręczny. Tylko tak złożony podpis może być kwalifikowany jako spełniający wymagania formalne co do treści podania. Pismo podpisane innym podpisem niż własnoręczny osoby uprawnionej (np. faksymilą lub kserograficzną odbitką własnoręcznego podpisu) traktuje się jako pismo nie podpisane.).

 

Materiały

Zawiadomienie o zakończeniu budowy
Zawiadomienie-o-zakończeniu-budowy​_wzór​_dla​_INWESTORAdoc.docx 0.02MB

Wydanie opinii

Komendant Powiatowy wydaje opinie na niżej wymienione obiekty, dla których nałożono ustawowy obowiązek uzyskania stosownej opinii:

Obiekty wypoczynku dzieci i młodzieży.
Na podstawie § 2 ust. 5, pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 roku w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. 2016, poz. 452).

Żłobki i kluby dziecięce.
Na podstawie art. 25, ust. 2 Ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016, poz. 157 z późn. zm.).

Inne formy wychowania przedszkolnego.
Na podstawie art. 126, ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017, poz. 59 z późn. zm.).

Obiekt hotelarski.
Na podstawie § 4 ust. 1 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 roku w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2017, poz. 2166).

Inny obiekt hotelarski.
Na podstawie § 4 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2017, poz.2166).

Obiekty przeznaczone do obrotu materiałami wybuchowymi.
Na podstawie Art. 12 ust. 2 pkt. 10 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U.z 2017, poz. 290 z późn. zm.).

W przypadku, kiedy opinia Komendanta Powiatowego PSP wymagana jest innymi (nie podanymi powyżej) przepisami prawnymi proszę o kontakt telefoniczny ze stanowiskiem ds. kontrolno–rozpoznawczych KP PSP Olecko.

Wniosek o opinię należy wypełnić w dwóch egzemplarzach i złożyć w sekretariacie KP PSP Olecko, gdzie na jednej kopii pracownik PSP potwierdza odbiór pisma i zwraca wnioskodawcy.

Od tego momentu Komendant Powiatowy PSP ma miesiąc na wydanie opinii, oraz upoważnia funkcjonariuszy Komendy do przeprowadzenia czynności kontrolno–rozpoznawczych w zakresie:

- kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych,

- oceny zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej rozwiązań   technicznych zastosowanych w obiekcie budowlanym,

- rozpoznania możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.

W czasie wyżej wymienionych czynności spisywany jest protokół, na podstawie którego Komendant Powiatowy PSP wydaje opinię w zakresie spełnienia lub braku spełnienia przez obiekt wymagań przeciwpożarowych.

Imprezy masowe

Zasady organizowania imprez masowych

Wymagania dla organizatorów imprez z udziałem ponad 50 osób .

 

I. Organizator imprezy każdorazowo przed jej rozpoczęciem powinien sprawdzić i zapewnić bezpieczeństwo pożarowe w obiekcie, zwracając uwagę m.in. na następujące elementy.

  1. Warunki ewakuacji ludzi,a w szczególności zapewnienie:
    • co najmniej dwu wyjść ewakuacyjnych z pomieszczeń, w których przebywać może więcej niż 50 osób, lub których powierzchnia przekracza 300 m2, z drzwiami o szerokości dostosowanej do liczby osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniu, licząc 0,6m na 100 osób, lecz nie mniej niż 0,9 m na każde drzwi oraz kierunku otwierania się zgodnie z kierunkiem ewakuacji,
    • odległości od najdalszego miejsca, w którym może przebywać człowiek do wyjścia z pomieszczenia, nie przekraczającej 40 m,
    • odległości od wyjścia z pomieszczenia do drzwi klatki schodowej lub drzwi prowadzących na zewnątrz budynku – 20 m,
    • drożności dróg ewakuacyjnych – nie zastawiania ich, nie składowania na nich materiałów palnych itp.
  2. Wystrój wnętrz, w tym stosowanie:
    • elementów wyposażenia i wystroju wnętrz z materiałów co najmniej trudno zapalnych.
  3. Sprawność działania urządzeń przeciwpożarowych, takich jak:
    • systemów sygnalizacji pożarowej,
    • stałych urządzeń gaśniczych,
    • telefonów umożliwiających łączność z najbliższą jednostką Państwowej Straży Pożarnej,
    • gaśnic i innych urządzeń, znajdujących się w obiekcie.
  4. Zapewnienie dostępu do:
    • gaśnic,
    • miejsc uruchamiania urządzeń przeciwpożarowych,
    • przeciwpożarowych wyłączników i tablic rozdzielczych prądu elektrycznego oraz kurków instalacji gazowej,
    • wyjść ewakuacyjnych.
  5. Oznakowanie zgodnie z Polskimi Normami:
    • dróg ewakuacyjnych,
    • miejsc usytuowania i uruchamiania urządzeń przeciwpożarowych, telefonów, wyłączników prądu i kurków głównych instalacji gazowej oraz gaśnic.
  6. Umieszczenie w miejscach widocznych wykazów telefonów alarmowych oraz instrukcji postępowania na wypadek pożaru.
  7. Znajomość przez pracowników obsługi i służbę ochrony obiektu zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, a w szczególności:
    • zasad organizacji i prowadzenia ewakuacji,
    • sposobu alarmowania Państwowej Straży Pożarnej oraz służb ratowniczych działających w obiekcie,
    • zasad użycia gaśnic oraz uruchamiania urządzeń przeciwpożarowych znajdujących się w obiekcie.
  8. Przejezdność dróg pożarowych i dostęp do obiektu dla jednostek ratowniczych.
  9. Właściwy dobór i wykonanie ogrzewania oraz instalacji elektroenergetycznych.
  10. Aktualne badania instalacji elektrycznych i odgromowych

II. W trakcie trwania imprezy należy zwrócić uwagę na:

  • zapewnienie stałego nadzoru nad przebiegiem imprezy przez wyznaczone służby lub osoby, zapoznane z zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru,
  • przestrzeganie zakazu używania ognia otwartego i palenia tytoniu w miejscach do tego celu nie przeznaczonych,
  • utrzymanie drożności dróg ewakuacyjnych i możliwości natychmiastowego otwarcia drzwi ewakuacyjnych,
  • zapewnienie przejezdności dróg pożarowych i zachowanie dostępu do obiektu dla jednostek ratowniczych,
  • sprawność urządzeń nagłaśniających i oświetleniowych,
  • zachowanie bezpieczeństwa podczas stosowania efektów specjalnych,
  • przestrzeganie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych wewnątrz pomieszczeń,
  • stosowanie się do postanowień instrukcji obsługi wyrobów pirotechnicznych,
  • przestrzeganie wymagań prawa lokalnego w zakresie używania wyrobów pirotechnicznych,
  • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przez uczestników imprezy.

III. Imprezy masowe

Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r., poprzez imprezę masową rozumie się imprezę artystyczno – rozrywkową, na której liczba miejsc dla osób na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy wynosi – nie mniej niż 1.000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy – nie mniej niż 500, a poprzez imprezę masową rozumie się imprezę sportową, na której liczba miejsc dla osób na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy wynosi – nie mniej niż 1.000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy – nie mniej niż 300 (nie dotyczy imprez odbywających się w teatrach, kinach, placówkach oświatowych itp.).

Bezpieczeństwo imprezy masowej polega na spełnieniu przez organizatora imprezy (osobę prawną, osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej) wymogów w zakresie bezpieczeństwa osób obecnych na imprezie w czasie jej trwania, ochrony porządku publicznego, zabezpieczenia pod względem medycznym, a także stanu technicznego obiektów budowlanych wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.

Organizator imprezy masowej, w uzgodnieniu z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, powinien określić szczegółowe zasady postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w obiekcie (terenie), w którym planuje się przeprowadzenie imprezy. Powyższe uzgodnienie zasad postępowania stanowi m.in. podstawę do wystąpienia przez organizatora imprezy masowej z wnioskiem, do właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia imprezy organu administracji samorządowej (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej.

Organizator imprezy masowej jest obowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa osobom obecnym na imprezie oraz porządku podczas jej trwania.

W tym celu powinien przede wszystkim zapewnić:

  • Spełnienie wymogów określonych w przepisach prawa, w szczególności w przepisach budowlanych, sanitarnych i dotyczących ochrony przeciwpożarowej,
  • Służbę porządkową i informacyjną,
  • Pomoc medyczną oraz zaplecze higieniczno-sanitarne,
  • Drogi ewakuacyjne oraz drogi umożliwiające dojazd jednostkom ratowniczo-gaśniczym i innym służbom interwencyjnym,
  • Warunki zorganizowania łączności pomiędzy służbami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy,
  • Sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne przy zabezpieczeniu działań ratowniczo-gaśniczych,
  • Uzyskanie zezwolenia od właściwego terenowo organu administracji samorządowej na przeprowadzenie imprezy masowej,

 

Przy organizacji pokazów z użyciem wyrobów pirotechnicznych należy uwzględnić dodatkowo poniższe wskazania:

  • Pokazy powinny być organizowane na otwartym terenie, przy czym minimalna odległość stanowisk odpalania materiałów z ukierunkowaniem na otwartą przestrzeń nie powinna być mniejsza niż 25 m od budynków i 50 m od miejsc dla publiczności,
  • Lokalizacja miejsca pokazów powinna uwzględniać spełnienie wymogów co do odległości od terenów leśnych, stogów itp., wynikających z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów,
{"register":{"columns":[]}}