W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje społeczne projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej

13.05.2021

Konsultacje społeczne ustawy o PSP

W dniu 13 maja 2021 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Olecku  przeprowadzono konsultacje w sprawie projektu ustawy o OSP.
Przedstawiony projekt  Ustawy w nowy sposób reguluje status OSP i ma na celu zbliżenie do rozwiązań istniejących w PSP. Do tej pory organizacja OSP opierała się wyłącznie o Ustawę – Prawo o Stowarzyszeniach.

Prezentowany projekt ustawy o OSP ma na celu poprawę współdziałania administracji rządowej i samorządowej. Rząd zapewni przygotowanie zdolności operacyjnej jednostek tj. szkolenie (doprecyzowano sprawy szkolenia członków OSP prowadzonego przez Państwową Straż Pożarną a w szczególności komendy powiatowe / miejskie), sprzęt, remonty remiz, natomiast strona samorządowa zapewni gotowość operacyjną. Ponadto, w celu zapewnienia właściwej pomocy ze strony administracji rządowej,  wprowadzono uregulowanie że jeden zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, będzie nadzorował właściwe współdziałanie z OSP i stroną samorządową.

OSP zostały ustawowo zobowiązane do prowadzenia ewidencji własnego majątku, dając jednocześnie możliwość powierzenia prowadzenia tej ewidencji gminie, na podstawie odrębnej umowy. Wprowadzono również obowiązek akceptacji tych działań przez właściwego komendanta powiatowego/miejskiego PSP.

Ważnym skutkiem wejścia w życie ustawy o ochotniczej straży pożarnej jest kompleksowe określenie świadczeń dla ratowników OSP.

Po raz pierwszy wprowadza się dodatek emerytalny dla ratowników OSP z 25 letnim stażem z tytułu czynnego członkostwa w OSP.

Uregulowano kwestie odszkodowań dla ratowników OSP i ich rodzin, w sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci ratownika OSP w działaniu ratowniczym, medycznych działaniach ratowniczych albo zabezpieczeniu obszaru chronionego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Jednocześnie ratownik OSP, który doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, za czas niezdolności do pracy, za który nie zachował prawa do wynagrodzenia albo nie otrzymał zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie odrębnych przepisów, będzie mógł wnioskować o rekompensatę pieniężną. Ponadto ustawa reguluje kwestie rekompensat za poniesione straty z tytułu nieobecności w pracy ratownika OSP wykonującego zadania na rzecz ochrony ludności.

Zapewnia  ratownikom OSP ochronę przewidzianą w Kodeksie Karnym dla funkcjonariuszy publicznych, co jest niezbędne w kontekście ich udziału w akcjach i działaniach ratowniczych, a także wykonywania innych zadań związanych z ochroną ludności, w tym ochroną przeciwpożarową i obroną cywilną.

Na wzór Państwowej Straży Pożarnej, wprowadzono w ustawie legitymację, która będzie bardzo ważnym elementem tożsamości ratowniczej druhów, z uwagi na wykonywanie zadań chociażby ochrony ludności. Legitymacja ta będzie dawała druhom możliwość korzystania ze zniżek w życiu codziennym np. w komunikacji miejskiej.

Przewidziano również możliwość nadania odznaki „Świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej”, nadając jej powszechny charakter. Dedykowana ona będzie wyłącznie ratownikom OSP.

W konsultacjach udział wzięli: Komendant Powiatowy bryg. Robert Wiśniewski wraz ze swoim zastępcą bryg. Sławomirem Litwinko, kadra odpowiedzialna za współpracę i szkolenie jednostek OSP,  komendanci gminni oraz prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych reprezentujący jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu oleckiego.

W związku z trwającym na terenie kraju stanem epidemiologicznym, konsultacje odbywały się z zachowaniem pełnego reżimu sanitarno - epidemiologicznego.

Materiały

Projekt ustawy o OSP
projekt​_ustawy​_o​_OSP.pdf 0.16MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}