W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Statystyczne podsumowanie roku 2023

Statystyczne podsumowanie 2023 roku

W 2023 roku ogólna ilość zdarzeń zmalała w stosunku do roku ubiegłego, tj. o 153 zdarzenia. O 15,5 %, zmalała ilość pożarów i o 15,1 % zmalała ilość miejscowych zagrożeń. Od kilkunastu lat utrzymuje się znaczna różnica pomiędzy ilością pożarów, a ilością miejscowych zagrożeń. Najwięcej zdarzeń, bo aż 390 odnotowano na terenie miasta i gminy Pułtusk. Na terenie powiatu pułtuskiego w 2023 roku odnotowano duży pożar Przedszkola Gminnego w Przemiarowie gm. Pułtusk.

Pomimo spadku ogólnej ilości zdarzeń odnotowano wzrost wysokości strat. Największe straty zanotowano w lutym (pożar Przedszkola Gminnego w Przemiarowie oraz pożar maszyny strugającej i silosa w Zakładzie produkcyjnym MARDOM), w sierpniu (pożar Domu weselnego „Natalia”) oraz w listopadzie (wypadek dwóch samochodów ciężarowych i samochodu osobowego w Pułtusku na ul. Wyszkowskiej).

Jak co roku przyczyny powstałych zdarzeń to w głównej mierze „nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem i podpalenia”, „nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe”, „podpalenia umyślne”, „niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu”, „silne wiatry i huragany” oraz „nietypowe zachowanie się zwierząt, owadów”. Obiektami najczęściej dotkniętymi zdarzeniami były: budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne (192 zdarzeń), pojazdy drogowe (126 zdarzeń) oraz wywroty/złomy drzew, które w wyniku silnych wiatrów w 117 przypadkach były przyczyną podjęcia działań ratowniczych przez jednostki ochrony ppoż. z terenu powiatu pułtuskiego.

Istotnym zagrożeniem na terenie powiatu jest zagrożenie powodziowe. Jednostki ochrony ppoż. nie są instytucjami wiodącymi przy tego rodzaju zagrożeń, a mimo to najbardziej są zaangażowane. W 2023 roku siły i środki ochrony ppoż. nie uczestniczyły w „zdarzeniach powodziowych”. Aczkolwiek mając na uwadze zdarzenia, jakie miały miejsce w latach ubiegłych na terenie naszego powiatu tj. podtopienia, zalania, podwyższenie się stanu wód, należy kontynuować prace przygotowawcze/zapobiegawcze w celu ograniczenia ich skutków.

Pomimo spadku ilości zdarzeń, ilość osób śmiertelnych w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. wzrosła. Przy pożarach odnotowano 1 osobę śmiertelną, natomiast w miejscowych zagrożeniach śmierć poniosło 20 osób.

Likwidacja dużej ilości zdarzeń wymaga zaangażowania znacznych sił i środków jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej, które do działań dysponuje dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pułtusku. Obserwujemy duży udziału w zdarzeniach ratowników z ochotniczych straży pożarnych. Za zaangażowanie i udział serdecznie dziękujemy wszystkim strażakom oraz życzymy bezpiecznych powrotów po każdej akcji do swoich strażnic.

Członkowie jednostek OSP uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, przez co znacznie angażują się w niesieniu pomocy potrzebującym. W 2023 roku przeprowadzono 6 szkoleń dla członków jednostek OSP z zakresu:

  • podstawowego OSP – szkolenie ukończyło 28 członków OSP;
  • ratownictwa technicznego OSP – szkolenie ukończyło 23 członków OSP;
  • kierowania działaniami ratowniczymi (dowódców OSP) – w 2 szkoleniach organizowanych w Ośrodku Szkolenia w Pionkach KW PSP w Warszawie ukończyło 10 członków OSP;
  • bezpieczeństwa i higieny pracy – metodyka przeprowadzania instruktażu stanowiskowego – 2 szkolenia dla Naczelników OSP, w których ukończyło 14 Naczelników OSP.

Przeprowadzono 12 ćwiczeń, w których zaangażowane były jednostki OSP (ewakuacje w szkołach, pogadanki, pokazy sprzętu i inne). Największe ćwiczenie odbyło się w dniu 28 czerwca z udziałem przedstawicieli Nadleśnictwa Pułtusk. Przeprowadzono na terenie leśnictwa Popławy ćwiczenie praktyczne mające na celu rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych na terenie leśnym.

Likwidacja zagrożeń wymaga prowadzenia działań ratowniczych wybiegających poza możliwości jednej służby, co stwarza potrzebę ścisłej współpracy straży pożarnej z innymi podmiotami ratowniczymi, instytucjami i przedsiębiorstwami. Odnotowano wiele pozytywnych przypadków ścisłej współpracy przede wszystkim ze służbami, z którymi najczęściej spotykamy się podczas zdarzeń tj. Policją i ZRM.

Najtrudniejszą porą roku jest zima. Nie jest tu mowa o komforcie pracy strażaków – ratowników ale o pożarach domów w okresie sezonu grzewczego oraz o możliwym zatruciu tlenkiem węgla. Zdarzenia tego typu niosą za sobą duże straty materialne i osobowe. Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Mając na względzie trwający sezon grzewczy, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony i zapoznania się z materiałem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Jest to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Za wsparcie w działalniach ratowniczo - gaśniczych wszystkim służbom i instytucjom współdziałającym serdecznie dziękujemy.

 

 

 

Opracowanie: bryg. mgr inż. Cezary Kisiel - Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej PSP w Pułtusku

 

Materiały

Informacja o zaistniałych zdarzeniach i prowadzonych działaniach rat. za 2023
Informacja​_o​_zaistniałych​_zdarzeniach​_i​_prowadz​_działaniach​_rat​_za​_2023.pdf 1.30MB
{"register":{"columns":[]}}