W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Owady błonkoskrzydłe

16.09.2021

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku informuje, iż na terenie całego kraju wdrożone zostały przez Komendanta Głównego PSP „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.

Owad osa.
Wprowadzone procedury mają za zadanie ujednolicenie sposobu postępowania przez Państwową Straż Pożarną przy przyjmowaniu zgłoszeń i podejmowaniu ewentualnych interwencji związanych z zagrożeniami powodowanymi przez osy, szerszenie, roje pszczół oraz ograniczenie działań w bardzo licznych przypadkach bezzasadnych zgłoszeń.

Interwencje straży pożarnej podejmowane będą w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów i najczęściej będzie to dotyczyć obiektów, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie niezbędnych działań zmierzających do usunięcia owadów.

Dyżurny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej przyjmując zgłoszenie będzie je wnikliwie analizować i może uznać interwencję zastępu straży pożarnej za bezzasadną - brak bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Wówczas zaproponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych owadów.

W przypadku braku bezpośredniego zagrożenia dla grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się działania straży pożarnej ograniczą się do:

  • ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
  • oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,
  • poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o wystąpieniu gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,
  • pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy "Prawo budowlane", zapewnia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.

Aby pozbyć się niepożądanych owadów właściciele na swoich posesjach powinni prowadzić działania prewencyjne. Łatwiej bowiem jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. Aby zniechęcić je do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi mogą przedostać się do środka warto odpowiednio zabezpieczyć. 

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

W przypadku przekazania do Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego informacji od firmy prowadzącej działalność o podobnym charakterze zostanie ona ujęta w wykazie, który zostanie podany do wiadomości na naszej stronie internetowej.

Osoba wyznaczona do kontaktu: kapitan Marcin Gałwiaczek tel.: 694 650 409, 44 685 94 05.

 

W chwili obecnej posiadamy informację o niżej wymienionych firmach działających na terenie powiatu radomszczańskiego (podane w kolejności alfabetycznej):

 

  1. ANMAR Centrum Czystości  

ul. Wronia 62

97-300 Piotrków Trybunalski

e-mail: CENTRUM@FHUANMAR.COM

728 862 811

696 910 835

  1. Behapowcy – obsługa w zakresie bhp i przeciwpożarowym Żaneta Bilewicz

Brzezinki 30 97-524 Kobiele Wielkie

501 074  689

664 953 536

 

  1. Insect s.c. Jarosław Górecki & Tomasz Białek

ul. Budryka 10

97-400 Bełchatów

44 634 87 45

607 700 994

607 408 513

e-mail: biuro@insectsc.pl

 

  1. ISO Tech

97-400 Bełchatów

z/s ul. Przemysłowa 5

513 041 342

biuro@isotech-pestcontrol.pl

 

  1. Lukos

Usuwanie gniazd szerszeni, os pszczół Częstochowa i okolice.

667 973 897

{"register":{"columns":[]}}