W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

79. rocznica powstania Armii Krajowej.

15.02.2021

Zdjęcie zrobione w ciemnej reprezentacyjnej sali. Od lewej trzy flagi Rzeczpospolitej Polskiej, następnie podświetlona panorama Sandomierz i z prawej strony podświetlona gablota ze zdjęciem kapitana Klemensa Jerki i jego notą biograficzną.

Kpt. poż. Klemens Jerka w okresie okupacji niemieckiej jako jeden z pierwszych włączył się do działalności konspiracyjnej i był organizatorem pierwszych organizacji niepodległościowych na terenie miasta Sandomierza. Jesienią 1939 roku przy pomocy ppor. M. Markowskiego (policjanta), F. Bujaka byłego posła, Antoniego Misiudy z Winiar, utworzyli "Polską Organizację Wojskową. Skupiała ona przeważnie oficerów i podoficerów 2 pp. Legionów. Dowódcą organizacji był Jerka pseudonim "Podkowa", który w roku 1940 nawiązał kontakt z ZWZ w Ostrowcu Św. i zorganizował komendę obwodu ZWZ-AK Sandomierz "Wyżyny" organizując terenowe struktury ZWZ na terenie powiatu, wykonanie zadań konspiracyjnych ułatwiało pełnienie funkcji komendanta powiatowego straży pożarnych. W latach 1941-1942 pełnił funkcję szefa referatu I Organizacyjnego Komendy Obwodu ZWZ-AK na terenie powiatu. Podczas serii aresztowań na terenie Sandomierza, 8 marca 1943 roku został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie zmarł, prawdopodobnie podczas ewakuacji obozu, w dniu 26 lutego 1945 roku.

W Komendzie Powiatowej PSP w Sandomierzu pamięć o kpt. Jerce, kultywowana jest wśród najmłodszego pokolenia strażaków, poprzez wyeksponowanie postaci i noty biograficznej na honorowym miejscu.

Opracował: Wiesław Chmielewski.

Zdjęcia: Wiesław Chmielewski, Archiwum KP PSP Sandomierz

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}