W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia na terenie Bazy Magazynowej PERN w Adamowie

09.09.2021

Ćwiczenia PERN Adamowo

Ponad 32  strażaków oraz10 pojazdów gaśniczych - brało udział w ćwiczeniach na terenie Bazy Magazynowej PERN w Adamowie, które odbyły się 9 września 2021 roku. Symulowana sytuacja zakłada pożar zbiornika z ropą naftową o pojemności 50 tys. m3.
Na miejsce ćwiczeń skierowani zostali strażacy z Zakładowych Straży Pożarnych: PERN, Lotos, Orlen wyposażeni w wysokospecjalistyczny sprzęt (pompy wysokiej wydajności oraz działka pianowe) przeznaczony do gaszenia substancji ropopochodnych, oraz jednostki PSP z Siemiatycz i Bielska Podlaskiego. O godzinie 11 nastąpiło praktyczne sprawdzenie możliwości podania środków gaśniczych w natarciu z intensywnością około 37 800 tys. dm3 na min. w ramach ćwiczebnej akcji gaśniczej. Uzyskanie takich parametrów jest możliwe wyłącznie dzięki użyciu sprzętu znajdującego się w dyspozycji jednostek specjalistycznych Zakładowych Straży Pożarnych PERN, Lotos, które posiadają pompy o wydajności 25 tyś l dm3/min i działka o parametrach ponad 22 tys. dm3/min. 
Celem ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności działań ratowników przy gaszenia pożaru zbiornika z ropą naftową. Baza PERN w Adamowie jest zakwalifikowana - zgodnie z zapisami prawa ochrony środowiska - jako zakład dużego ryzyka powstania poważnej awarii przemysłowej i jako taka ma obowiązek cyklicznego (raz na trzy lata) sprawdzenia planu ratowniczego.

Z uwagi na to, że ćwiczenia odbywały się w bezpośrednim sąsiedztiwe strefy objętej stanem wyjątkowym ilość sił i środków została ograniczona do niezbędnego minimum.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach: ZSP- Wschodni GCBA  8/100/7,5 GPr, GCBA 18/100, GCBA 12/60, GCBA 18/80, ZSP- Centrum GCBA 13/80, ZSP Pomorski GCBA 20/80, GCBA 13/80. JRG Siemiatycze GCBA 10/64 Man , GCBA 8/48, JRG Bielsk Podlaski GCBA 5/32/2,8.

Organizatorem ćwiczeń były PERN „Przyjaźń” S.A., Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku oraz Komenda Powiatowa PSP w Siemiatyczach.

Opracowal: mł. bryg. Mariusz Buszko
Zdjęcia : KP PSP Siemiatycze

Zdjęcia (5)