W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary sadzy w kominie oraz tlenek węgla - sezon grzewczy 2023/2024

02.11.2023

Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

W okresie jesienno-zimowym, w naszych mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym “cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. W związku z tym strażacy apelują o sprawdzenie stanu technicznego kotłowni, w tym również przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Pożary sadzy

Nagromadzona sadza stanowi potencjalne ryzyko pożaru. W miarę upływu czasu może dojść do jej zapłonu, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur w kominie. Regularne usuwanie sadzy jest zatem kluczowe, aby minimalizować ryzyko pożaru i utrzymanie sprawności instalacji grzewczej.  Aby w budynkach mieszkalnych było bezpiecznie, zaleca się regularne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych. Warto skorzystać z usług profesjonalnego kominiarza, który przeprowadzi dokładne czyszczenie, usunie nagromadzoną sadzę i jednocześnie oceni stan techniczny komina, to z kolei pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnych pożarów i innych zagrożeń w przyszłości.

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Tlenek węgla (Czad)

Zalecamy ponadto zakup czujek tlenku węgla, które są jedynym narzędziem skutecznie informującym nas samych i wszystkich lokatorów domu czy mieszkania o ewentualnym wystąpieniu tlenku węgla – silnie trującego gazu, który mocno wpływa na nasz organizm. Pragnę przypomnieć, że tlenek węgla, czyli popularnie nazywany „czad” jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, w związku z czym jest on nie identyfikowalny przez ludzkie zmysły. Stąd niezbędne jest stosowanie specjalnych urządzeń wykrywczych, które na czas zaalarmują o występującym zagrożeniu. Jeśli już posiadamy takie urządzenie, warto sprawdzić poziom naładowania baterii. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich zależy od nas. W momencie zagrożenia związanego z pożarem lub występującym tlenkiem węgla, natychmiast zawiadom Centrum Powiadamiania Ratunkowego – pod numerem 112.

STRAŻACY APELUJĄ !

W CELU UNIKNIĘCIA ZAGROŻENIA NALEŻY:

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  6. Zakup czujkę dymu oraz tlenku węgla.

Opracował: st. kpt. Szymon Piotrowski; KP PSP w Siemiatyczach

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}