100 lecie OSP Pawłów
20.06.2026
W sobotę 20 czerwca 2026 roku odbyła się uroczystość 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie. Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem ks. Jana Sety proboszcza pawłowskiej parafii. O oprawę artystyczną zadbała Orkiestra Dęta z Kunowa. Po podniesieniu Flagi Państwowej na maszt Prezes OSP Pawłów Jacek Saramak przywitał wszystkich gości oraz odczytał zarys historyczny jednostki.
W tym ważnym dniu dla strażackiej braci z Pawłowa wzięli udział m.in. wicewojewoda Michał Skotnicki, posłowie Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec, Andrzej Pruś, członek Zarządu województwa świętokrzyskiego, starosta Piotr Babicki, wójt Marek Wojtas, Zastępca Komendanta Powiatowego st. bryg. Paweł Borek , jednostki OSP z terenu gminy zaprzyjaźnieni z jednostką druhowie.
Przy okazji Jubileuszu wręczono druhom odznaczenia. OSP Pawłów została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP.
Po uroczystości w ramach akcji Krajowego Treningu Pierwszej Pomocy odbyło się spotkanie profilaktyczne z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach pod okiem instruktorów obywatele uczyli się m.in. oceny stanu poszkodowanego, prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej(RKO) , użycie automatycznego defibrylatora (AED), zabezpieczenie krwotoku wraz użyciem stazy, funkcjonariusze zwrócili również uwagę na poprawność alarmowania służb.
Krajowy Trening Pierwszej Pomocy pokazał, że wiedza zakresie ratowania życia może i powinna być powszechna. Każda osoba która wzięła udział w ćwiczeniach, zyskała praktyczną wiedzę i większą gotowość do działania w sytuacjach zagrożenia.
Tekst: ogn. Tomasz Wilczak
Zdjęcia: ogn. Tomasz Wilczak