W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Brzezie

01.03.2021

1 marca 2021 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru sadzy w przewodzie kominowym jednorodzinnego budynku mieszkalnego w miejscowości Brzezie

Strażacy w koszu drabiny SD-23 gaszący komin budynku mieszkalnego

Lokatorzy wygasili piec przed przybyciem zastępów  i sami bezpiecznie opuścili budynek. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników zabezpieczonych w sprzęt wysokościowy na dach budynku przez właz i strąceniu zalegającej sadzy. Następnie do wnętrza przewodu kominowego podano proszek gaśniczy z gaśnicy 6 kg. 

W działaniach udział brały 2 zastępy w tym jeden zastęp OSP Brzezie, w sumie 10 ratowników.

Od początku roku starachowiccy strażacy odnotowali 20 pożarów sadzy w przewodzie kominowym. Wszystkie miały miejsce w domach jednorodzinnych. Pożary powstają głównie przez zaniedbania mieszkańców i można było ich uniknąć.

Przypominamy i apelujemy do mieszkańców o wykonywanie obowiązków, jakie nałożone są na właścicieli budynków. Pożary sadzy, to tylko pozornie niegroźne zdarzenia. Podczas takiego zdarzenia wysoka temperatura może doprowadzić do pęknięcia filara kominowego, a w konsekwencji pożaru budynku lub emisji śmiertelnego tlenku węgla. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo najbliższych zanim dojdzie do tragedii.

Podstawowymi obowiązkami właściciela, zarządcy, użytkownika wynikającymi z przepisów prawa w tym zakresie są:

  1. Wykonanie corocznej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych przez osobę uprawnioną (mistrza kominiarskiego). Nie czekajmy, aż „kominiarz będzie chodził po wsi”, bo z takim tłumaczeniem najczęściej się spotykamy. Najlepiej przed każdym sezonem grzewczym sami wezwijmy kominiarza, który sprawdzi sprawność przewodów kominowych i wentylacyjnych i sporządzi ze swoich czynności protokół. Jeśli protokół zawiera uwagi lub nieprawidłowości, należy je bezzwłocznie usunąć.
  2. Regularne czyszczenie przewodu kominowego.
  •  Jeśli mamy piec na paliwo stałe (węgiel drewno itp…) – nie rzadziej, niż raz na trzy miesiące,
  • Jeśli mamy piec na paliwo płynne lub gazowe, nie rzadziej, niż raz na sześć miesięcy,

 

Tekst: st. kpt. Konrad Dąbrowski

Zdjęcia: Archiwum PSP Starachowice

{"register":{"columns":[]}}