W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop pożarom traw

Palące się drzewo

W okresie wiosennym  każdego roku dochodzi do licznych pożarów traw i nieużytków rolnych. Najczęstszą przyczyną powstania tego typu pożarów jest celowe działanie człowieka. W trakcie pożaru trawy giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla zwierząt, w tym jakże cennych dla człowieka pszczół. Proceder ten jest również niebezpieczny z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Wzniecony pożar może się szybko rozprzestrzenić i przenieść na obszary leśne lub zabudowania.

Pomimo, że okres w którym dochodzi do podpalania traw w Polsce dopiero się rozpoczął są już pierwsi ranni oraz ofiara śmiertelna. Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości Janków Drugi w województwie wielkopolskim. Mężczyzna, który próbował samodzielnie ugasić pożar łopatą doznał rozległych poparzeń. W skutek odniesionych obrażeń zmarł w Zachodniopomorskim Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Gryficach.

JEDNOCZEŚNIE PRZYPOMINAMY, ŻE WYPALANIE TRAW JEST NIEDOZWOLONE.

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 55, z późn. zm.), art. 124 :„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}