W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2023

wciąganie flagi na maszt

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas dzisiejszej zmiany służby, w obecności zastępcy Komendanta Powiatowego mł. bryg. Dariusza Kosiora i dowódcy JRG st. kpt. Kazimierza Jaworskiego, odbyło się uroczyste podniesienie flagi w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Powiecie Warszawskim Zachodnim.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi – święto ustanowione na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. 20 lutego 2004 r. Sejm zdecydował, że symbol narodowy, jakim jest flaga, zasługuje na swój dzień w kalendarzu. Nowelizacja sprzed 19 lat zniosła ograniczenia wprowadzone jeszcze przez władze PRL, w czasie wystąpień robotniczych. Ograniczenia, które miały na celu niedopuszczenie do protestów przeciw ówczesnej władzy pod barwami narodowymi. Nowelizacja unormowała stan prawny w taki sposób, że używanie flagi narodowej stało się możliwe nie tylko w czasie świąt państwowych i w określonych przepisami sytuacjach, ale w każdej sytuacji przy zachowaniu należytej czci i szacunku. Dzień Flagi to dzień o znaczeniu symbolicznym, przypominający naszą historię i tradycję narodową. To również znakomita okazja do propagowania informacji i rozmowy o polskich symbolach narodowych. W przededniu obchodzonej świątecznie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzień 2 maja stanowi doskonały moment do wywieszania flagi państwowej.

2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą, który jest obchodzony w wielu krajach.

Ustawa o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych stanowi, że „flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. Biało-czerwona flaga zawsze podnoszona jest na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, Prezydent RP oraz Prezes Rady Ministrów i Rada Ministrów. Podnosi się ją również także przed budynkami, w których obradują rady gmin, miast, powiatów i sejmików województw – w trakcie ich sesji. Z okazji uroczystości i rocznic oraz świąt państwowych flagi zdobią także budynki wszystkich urzędów państwowych i samorządowych. W ustawie zaleca się ponadto wszystkim wywieszanie flag, z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym i lokalnym, na budynkach mieszkalnych, a także przed siedzibami firm.

Zdjęcia: mł. asp. Piotr Kanut

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}