W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSP w Borzęcinie Dużym

Budynek Ochotnicza Straż Pożarna w Borzęcinie Dużym

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzęcinie Dużym

OSP w Borzęcinie powołano z inicjatywy mieszkańców Borzęcina Dużego i najbliższych okolic - 15 marca 1930 r. Wówczas większość zabudowań stanowiły obiekty drewniane, kryte strzechą, pożarów było zatem wiele i często przenosiły się one na sąsiednie budynki.
Założycielami straży byli Lucjan Rostkowski - właściciel majątku Borzęcin, Józef Jerzyński - kierownik szkoły w Borzęcinie, Feliks Dzwonkowski - mieszkaniec Borzęcina Małego, Edward Wlekły właściciel młyna w Borzęcinie, oraz: Józef Michrowski, Jan Kubański, Tomasz Kubański, Władysław Skowroński i Józef Grot.
Pierwszym prezesem został Lucjan Rostkowski a naczelnikiem Bolesław Wojewódzki, Stan osobowy jednostki wynosił wówczas 24 druhów. Straż nie miała wtedy jeszcze własnej siedziby, a sprzęt przeciwpożarowy przechowywany był w domach członków zarządu.

W 1931 r. straż borzęcińska otrzymała od Gminy w Ożarowie (do której wówczas należał Borzęcin) plac pod budowę remizy. Fundusze na wybudowanie remizy wyasygnował członek zarządu Józef Jerzyński, a zarząd zobowiązał się zaciągniętą pożyczkę spłacić funduszami z organizowanych zabaw. Drewnianą remizę zakupiono we wsi Sowia Wola. Mieszkańcy Borzęcina przewieźli ją w częściach, własnymi środkami. Po złożeniu i zestawieniu remizy uroczyście złożono w niej sprzęt przeciwpożarowy, a były to: sikawka ręczna, dwa beczkowozy konne, kilka toporków i pasów. Warto wiedzieć, że do pożarów wyjeżdżano wówczas prywatnymi wozami konnymi druhów: Juliana Pietrzaka, Lucjana Michrowskiego, Józefa Iwanickiego, Szczepana Ciećwierza i Franciszka Dziekańskiego.

W 1936 roku Anna i Jan Ruszczakowie z Łodzi (właściciele posiadłości w Borzęcinie) ufundowali jednostce pierwszy sztandar.
Podczas II Wojny Światowej straż starała się pracować nadal. Po krótkim upadku działalności, po kampanii wrześniowej, druhowie wyremontowali uszkodzoną remizę. Do straży zaczyna wstępować wówczas wiele młodzieży, ponieważ działalność w OSP częściowo chroniła przed wywózką na roboty do Niemiec. Okupanci po pewnym czasie zajmują remizę umieszczając w niej magazyn broni. OSP aby prowadzić swoją działalność otrzymała pomieszczenie w gospodarstwie pani Gęsińskiej. Działalność jednostki polegała wówczas głównie na pełnieniu dyżurów nocnych jako patrolu przeciwpożarowego.

W 1944 r. kampinowscy partyzanci postanowili zdobyć niemiecki magazyn broni. W nocnej akcji zginęło kilku Niemców, jednak po gwałtownej strzelaninie atak załamał się. Partyzanci wycofali się do lasu, a na ludność cywilną spadły represje okupanta. Z rąk hitlerowców ginie z-ca komendanta dh Ignacy Grzelecki i kilku innych strażaków. Wielu mieszkańców Borzęcina, wśród których są również druhowie z OSP zostaje wywiezionych na roboty do Niemiec.
Straż w Borzęcinie przestaje istnieć. Wznawia swoją działalność dopiero po wyzwoleniu. Wtedy to pan Strzelczyk organizuje z powrotem jednostkę, ściąga sprzęt przeciwpożarowy i przygotowuje ludzi do akcji gaśniczych. Przybywa Sprzętu, w roku 1952 zakupiony zostaje z dochodów własnych samochód marki ,, Szewrolet” auto wyposażono w motopompę, drabiny, hełmy, węże i inny sprzęt.

W kolejnym roku 1953 zapada decyzja o budowie nowej murowanej strażnicy. Ta inwestycja premiuje dalszy rozwój jednostki, kolejne zarządy straży, podejmują nowe wyzwania pozyskują nowe lepsze wyposażenie , rozbudowują remizę. Podejmowane są również działania związane ze szkoleniem i  doskonaleniem umiejętności strażaków. Rok 1964 to roku rozwoju: Jednostka otrzymuje Stara 25 oraz Podręczny sprzęt gaśniczy , Powstaje również Młodzieżowa drużyna pożarnicza licząca 12 druhów.

W roku 1971   powstała Kobica Drużyna Pożarnicza  niestety zostaje rozwiązana w 1974 z powodu rezygnacji druhen.  W  1975 r jednostka  pozyskuje z Komedy powiatowej w Pruszkowie nowy samochód „Stara266” wraz z wyposażeniem. W latach 90 przeprowadzono generalny remont strażnicy.

W roku 2007 jednostka wzbogaciła się o ciężki samochód jelcz 415. Rok 2009 jest rokiem przełomowym w historii OSP Borzęcin Duży - jednostka zostaje wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Pozyskany zostaje również nowy specjalistyczny lekki samochód ratownictwa technicznego marki Fiat. Kolejnym bardzo ważnym okazuje się rok 2013, kiedy nasza jednostka zakupuje samochód gaśniczy marki Renault.

W roku 2014 rozpoczyna się budowa nowej strażnicy. W 2016 r reaktywuje się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która liczy  20 druhów w tym 9 dziewcząt. W roku tym mamy jeszcze jedno ważne wydarzenie - jednostka nabywa ciężki samochód gaśniczy marki Scania o pojemności 5 tysięcy litrów wody, co pozwala jeszcze lepiej rozwijać naszą osp. W międzyczasie do naszej remizy trafia Star 25, który zaczyna być restaurowany przez naszych druhów.

W roku 2019 zawiązuje się ponownie Kobieca Drużyna Pożarnicza, w której skład wchodzi 9 druhen. W 2020 roku dzięki pomocy sołectw Borzęcin Duży, Borzęcin Mały, Wojcieszyn, Wierzbin, Koczargi Nowe, Koczargi Stare, Zalesie, Stanisławów zakupiony zostaje pojazd wielozadaniowy marki Polaris. W 2022 roku udaje się pozyskać środki na zakup nowego wozu bojowego GBA-RT Volvo wyposażonego w system piany sprężonej CAFS. Jest to pierwszy tego typu system w powiecie warszawskim zachodnim. Pod koniec tego roku nowy wóz zostaje przekazany naszej jednostce.

{"register":{"columns":[]}}