W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSP w Szczytnie

Front garażu OSP w szczytnie

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnie

 

W burzliwym roku 1924 po licznych pożarach zrodziła się chęć  założenia Straży Pożarnej. Straż została założona przez dziedzica dóbr Szczytno Lucjana Bojasińskiego. Pierwszego Prezesa, który pełnił tę funkcję do 1945 roku.

W skład komitetu założycielskiego weszli ponadto: Antoni Binienda, Józef Binienda, Józef Trojańczyk, Michał Więckowski. Pierwszym naczelnikiem został Piotr Więckowski.

Następnymi naczelnikami byli  Władysław Binienda i  Stanisław Binienda. Tegoż /1924/ roku została zakupiona sikawka ręczna i beczkowóz. Konie do straży dał Lucjan Bojasiński, a także pomieszczenie na sprzęt w swojej szopie.  W 1930 roku został zakupiony wóz strażacki. W 1935 roku Bojasiński przekazał grunt pod budowę remizy. Remiza została wybudowana, ale w 1943 roku została zniszczona przez huragan. W 1939 roku wielu druhów walczyło w obronie Ojczyzny. Obrona Warszawy, Walki nad Bzurą, walki pod Mławą, skończywszy na armii Kleeberga i  lotnikach w R.A.F..  W czasie okupacji  wielu druhów walczyło w Armii Ludowej, Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich. Po wyzwoleniu została wznowiona dalsza działalność. Ze względu na to że remiza była zniszczona, wybudowano prowizoryczny budynek przy drodze do Pilawic. W 1947 roku została zakupiona pierwsza motopompa marki Syrena. Budynek straży spłonął jednak po uderzeniu pioruna.

Straż po roku 1950 przeszła kryzys i czystki. Zostały zabrane księgi dokumentalne, które zaginęły bez wieści , gdy zostały zdane przedstawicielowi powiatu, który prowadził zebranie. Po przebytym kryzysie straż zaczęła być aktywna pod przewodnictwem Stanisława Bojanowskiego i innych druhów. Do wyjazdów do gaszenia pożarów druhowie m.in. Stanisław Binienda,  Marian Więckowski i Stefan Antczak wypożyczali swoje konie. Dużą pomoc w tym czasie okazała nam Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Sochaczewie m.in. w przydziale węży tłocznych /około 700 mb/ i syreny alarmowej. Do pożarów nie jeździliśmy już końmi lecz ciągnikiem z przyczepą, które udostępnił nam kierownik Fermy Lisów Klemens Cymer. W latach 60-tych został wyremontowany budynek z pozostałości po czworaku z majątku Bojasińskich własnym sposobem na remizę, która w latach późniejszych została rozbudowana o salę z pomocą gminy Kampinos. W tym czasie również z placu OSP został wydzielony teren na plac zabaw dla dzieci. W 1958 roku została zakupiona z przydziału gminy Kożuszki motopompa M 200. W roku 1978 roku z pomocą Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Grodzisku Maz. została zakupiona motopompa  P03 M 800, a następna P05 w roku 1982. W roku 1978 przez gminę Kampinos został przydzielony samochód Żuk, a następnie wozy bojowe Star 25, Star 26 i ostatni Star 266 z dwudziestoletnim stażem.

W roku 1984 zostały oddane do użytku garaże wybudowane przez Urząd Gminy Kampinos. W tym też roku jednostka obchodziła 60 rocznicę swego powstania i z tej okazji otrzymała sztandar.

W roku 1993 wspólnie z jednostką OSP Strzyżew organizowaliśmy gminne obchody dnia strażaka. W naszym kościele parafialnym odbyła się wtedy uroczysta Masza Św. Odprawiona przez kapelana strażaków woj. Warszawskiego ks. Krzysztofa Jackowskiego.

Straż nasza uczestniczyła w różnych akcjach ratowniczych i społecznych, jak gaszenie kościoła w Górkach Kampinoskich czy naprawa wałów przeciwpowodziowych nad Wisłą. Uczestniczymy również w uroczystościach kościelnych i korporacyjnych, a także przy zabezpieczaniu imprez i uroczystości organizowanych przez gminę.

W roku 1999 dokonaliśmy częściowego remontu budynków OSP oraz ogrodzenia.

W dniu 16 maja 1999 roku jednostka OSP Szczytno z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia została odznaczona Złotym Medalem za zasługi dla Pożarnictwa. Z tej okazji w Kościele parafialnym M.B. Miłosierdzia w Pilawicach została odprawiona okolicznościowa Msza Św. Koncelebrowana przez Ks. Dziekana Jana Kaczmarczyka i Ks. Proboszcza Tadeusza Szczękulskiego. Na uroczystość przybyli również Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Pan Adam Bartosik, Komendant Powiatowy PSP brygadier Mariusz Jankiewicz, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Pan Jerzy Misiak, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP druh Andrzej Wasilewski oraz władze gminy Kampinos z Wójtem Romanem Rębisiem i jednostki OSP: Strzyżew, Zawady, Stare Gnatowice, Kampinos, Wiejca, Nowe Mostki, Mokas i Janaszówek.

W roku 2000 nasza jednostka została wyposażona w piłę do drewna oraz w pług do odśnieżania, dzięki  temu oprócz gaszenia pożarów możemy prowadzić ratownictwo drogowe w czasie usuwania skutków klęsk żywiołowych – przywracanie przejezdności dróg.

W rok 2008 OSP Szczytno jest gospodarzem Gminnego Dnia Strażaka. Prowadzony jest remont strażnicy i garażu, a także prace na placu jednostki oraz prace konserwacyjne w przylegającym placu zabaw dla dzieci i przy figurce Matki Boskiej.

W dniu 15 sierpnia 2008 roku nad Szczytnem przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła kilkanaście budynków oraz powaliła kilkaset drzew. Akcja ratunkowa trwała kilkanaście dni, a skutki nawałnicy są widoczne jeszcze do dziś.

W roku 2010 uczestniczyliśmy w umacnianiu wału przeciwpowodziowego na Wiśle w Dziekanowie Nowym.

W tych latach najwięcej wyjazdów było powodowanych przez wypalanie traw oraz zagrożeniem mostu na rzece Utracie.

W naszej jednostce aktywnie działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, jej członkowie uczestniczą m.in. w turniejach wiedzy pożarniczej, z dużymi sukcesami na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Uczestniczą w wyjazdach szkoleniowych po terenie Polski oraz krajów sąsiadujących.

Szkolą się również dorośli strażacy m.in. w zakresie ratownictwa drogowego i medycznego.

W 2011 roku w OSP Szczytno odbył się Gminny Zjazd Ochotniczych Straży Pożarnych, na którym podsumowano 5-cioletnią kadencję i nakreślono zadania na przyszłość.

Dzięki funduszom z LGD zostały wyremontowane: strażnica, garaże oraz plac OSP.

W roku 2013 dzięki pomocy Wójta Gminy Kampinos Pana Tomasza Tymoftyjewicza oraz Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Jednostka wymieniła 35-cio letni samochód bojowy Star 266 na nowszy Iveco (IWEKO). Posiadamy również sprzęt do ratownictwa drogowego, medycznego oraz pompę wodną.

Zarząd OSP pracuje w składzie:

Prezes – Jan Bojanowski

Naczelnik – Janusz Barciński

Z-ca Naczelnika – Piotr Bojanowski

Skarbnik – Iwona Więckowska

Sekretarz – Ryszard Antosik

Gospodarz – Robert Bojanowski

Jednostka liczy 35 druhów i druhen.

W roku 2014 jednostka obchodziła 90-tą rocznicę swego powstania. W związku z tym w dniu  8 czerwca zorganizowane zostały uroczystości rocznicowe. W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Pilawicach została odprawiona Msza św. przez kapelana powiatowego strażaków ks. Prałata Tadeusza Jaworskiego, kapelana strażaków kampinoskich ks. Jana Franciszka Sudoła oraz proboszcza parafii Pilawice ks. Rajmunda Rzepkowskiego w której udział wzięły wszystkie jednostki z terenu gm. Kampinos oraz OSP Janaszówek i Nowe Mostki.

Spośród zaproszonych gości należy wymienić Komendanta Powiatowego Mirosława Jasztala, Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP druha Andrzeja Wasilewskiego, Wicestarostę Pawła Białeckiego oraz Wójta Gminy Kampinos Tomasza Tymoftyjewicza.

Uroczystości na placu to przemarsz, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, hymn narodowy, przegląd pododdziałów, odczytanie kroniki i wręczenie odznaczeń.

Kilka dni później w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wręczył naszym druhom odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał zasłużony dla OSP druh Marian Więckowski, a Brązowe Krzyże Zasługi druhowie Jan Bojanowski – Prezes OSP i Janusz Barciński – Naczelnik OSP.

(Druh Marian Więckowski zmarł w marcu 2016 roku)

Uroczyste poświęcenie kapliczki Matki Boskiej w Szczytnie.

 W niedzielę 9 listopada br. w Szczytnie odbyło się nabożeństwo różańcowe połączone z poświęceniem 140-letniej figury Matki Bożej, która powróciła na swoje miejsce po niezbędnych pracach konserwatorskich. Zebranych gości powitała sołtys Anna Bojanowska, po czym nabożeństwo poprowadził Ks. Marcin Rutkowski – proboszcz z Pilawic, a różaniec odmawiali zebrani licznie przy kapliczce parafianie. Po nabożeństwie wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek zorganizowany w siedzibie OSP przez lokalne gospodynie. Remont kapliczki po staraniach Wójta Gminy Kampinos Tomasza Tymoftyjewicza był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, działanie „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla małych projektów (oś 4 LEADER). Kapliczka znajdowała się w stanie zaawansowanej degradacji. Potrzebę jej konserwacji zgłosili mieszkańcy Szczytna (pomysłodawcą i  osobą najbardziej zaangażowaną był strażak z OSP druh Marian Więckowski), dla których religijna tradycja gromadzenia się wokół przydrożnych kapliczek jest niezwykle ważna. Prace remontowe wykonał konserwator rzeźby kamiennej p. Tomasz Maciejko.

W 2016 dzięki staraniom Pani Moniki Ciurzyńskiej Wójta Gminy Kampinos zostały dokończone prace konserwacyjne przy kapliczce oraz aranżacja przyległego terenu.

W dniu 18 października 2016 roku w jednostce gościł biskup pomocniczy Diecezji Łowickiej – JE Wojciech Osial.

Lata 2016 - 2021 to kolejna kadencja Zarządu OSP w niezmienionym składzie. Był to okres intensywnej działalności jednostki pod wieloma względami, tj;

- inwestycje: dzięki ścisłej współpracy z Gminą Kampinos, która była beneficjentem funduszy unijnych  została przeprowadzona generalna modernizacja budynku remizy. Został położony nowy dach z blachy, wykonano termoizolację ze styropianu 18, wymieniono ogrzewanie sali i kuchni na pompy ciepła, dokonano wymiany instalacji elektrycznej, w tym przystosowanie do agregatu prądotwórczego w przypadku zaniku energii. Wykonano również wymianę pokrycia dachowego na garażu.

- sprzęt ratowniczy; przy wykorzystaniu funduszy własnych oraz dotacji z Gminy Kampinos, Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego , Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowej Straży Pożarnej, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacji ORLEN dla Strażaków, Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz  sponsorów, w tym z 1% pozyskaliśmy nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratunkowych m.in. motopompę pływającą, aparaty powietrzne wraz z sygnalizatorami bezruchu, piłę ratowniczą, detektor wielogazowy, najaśnicę akumulatorową, komplet flar ostrzegawczych, prądownicę turbojet, piłę do szyb, składane sito kominowe, mostki przejazdowe, ubrania specjalne wraz z kominiarkami, doposażyliśmy torbę medyczną R1 do współczesnych wymogów, ubrania do akcji przeciwko szerszeniom oraz platformę ratowniczą.

-szkolenie: wspólnie z Komendą Powiatową PSP, Gminą Kampinos, Związkiem Ochotniczych straży Pożarnych szkoliliśmy naszych strażaków w zakresie podstawowym, medycznym, technicznym, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, młodzież. Nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła również w wyjazdach szkoleniowych w Bieszczady, na Opolszczyznę oraz na teren Mazowsza. Zapoznali się z działaniem JRG PSP, Lotniskowej Straży Pożarnej, WOPR, Straży Granicznej, GOPR, Policji itp. Prowadziliśmy również szkolenie na terenie jednostki wykorzystując przy tym wszystek posiadany sprzęt.

-akcje ratownicze: w ciągu pięciu lat uczestniczyliśmy w 42 akcjach ratowniczych, tj. wypadki drogowe, pożary, wichury . Najważniejszą z nich przeprowadziliśmy w 2021 roku, po wypadku autokaru z ponad 40 pasażerami.

Braliśmy również udział w zabezpieczeniu imprez okolicznościowych, sportowych, gminnych oraz uroczystości patriotycznych i kościelnych. Uczestniczyliśmy także w akcjach charytatywnych. (patrol św. Mikołaja, WOŚP, Gaszyn challenge.

Coroczne czcimy pamięć Powstańców Styczniowych 1863, wojny obronnej 1939, w tym Bitwy nad Bzurą, Powstania Warszawskiego 1944.

W 2019 roku z inicjatywy Proboszcza Parafii Pilawice księdza Marcina Rutkowskiego w naszej jednostce został zorganizowany Dzień Strażaka dla jednostek parafii Pilawice tj. Szczytno i Janaszówek. W trakcie uroczystości druh Przemysław Bojanowski odebrał nagrodę w związku z nominowaniem go do godności Strażaka Miesiąca woj. Mazowieckiego za udział w działaniach ratowniczych.

W czasie tej kadencji wielu naszych druhów i druhen zostało wyróżnionych i odznaczonych. Złote Znaki Związku – jedne z najwyższych odznaczeń pożarniczych otrzymali druhowie: Jan Bojanowski i Ryszard Antosik. Natomiast nasza młodzież została wyróżniona Odznakami - Strażak Wzorowy -5 osób oraz Odznakami  - Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza 5 osób.

W styczniu 2021 zmarł wieloletni Naczelnik OSP Szczytno oraz sołtys Szczytna druh Józef Raczkowski.

Rok 2021 to również rok wyborczy. Walne Zebranie OSP wybrało nowy Zarząd oraz Komisję Rewizyjną. Zarząd ukonstytuował się w składzie: Jan Bojanowski – Prezes, Janusz Barciński – Naczelnik, Piotr Bojanowski – Zastępca Naczelnika, Iwona Więckowska – Skarbnik, Ryszard Antosik – Sekretarz, Tomasz Więckowski – Gospodarz. Komisja Rewizyjna w składzie: Jacek Popławski – Przewodniczący, Członkowie: Edward Ziembiński, Łukasz Nowak.

W naszej jednostce obradował również Zjazd Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Kampinosie. Nasi dwaj druhowi Jan Bojanowski oraz Ryszard Antosik weszli w skład Zarządu Oddziału Gminnego a druh Janusz Barciński w skład Gminnej Komisji Rewizyjnej.

Początek 2022r. był dla strażaków bardzo wymagający. Wichury, które przeszły przez Polskę w styczniu i lutym wyrządziły wiele szkód, również w naszej gminie. W tym okresie uczestniczyliśmy w zabezpieczaniu uszkodzenia dachu na budynku w Zawadach.

W dniu 24.02.2022r. w naszej miejscowości miał miejsce pożar magazynu makulatury. W akcję gaśniczą, która trwała kilka godzin zaangażowane było 19 zastępów straży pożarnych, w tym JRG Błonie i Sochaczew, a także jednostki OSP z terenów gmin: Kampinos, Leszno, oraz Błonie.

W związku z wojną na Ukrainie nasza jednostka pomagała uchodźcom. Na przełomie lutego i marca zbieraliśmy od mieszkańców dary.

Braliśmy również czynny udział w organizacji obchodów uroczystości Bożego Ciała w parafii Pilawice. Przygotowaliśmy również swój ołtarz.

W sierpniu, z uwagi na zagrożenie śnięcia ryb w rzekach nasza jednostka prowadziła monitoring na rzece Utracie.

Końcówka 2022r. to czas intensywnych zakupów. Dzięki dofinansowaniu ze strony Samorządu Mazowsza zamontowane zostały nowe drzwi garażowe z elektrycznym systemem otwierania.

Dzięki wsparciu ze strony KG PSP, Gminy Kampinos oraz WFOŚiGW w Warszawie pozyskaliśmy agregat prądotwórczy o dużej mocy, który może być wykorzystywany w akcjach ratowniczych na terenie całego powiatu.

W styczniu 2023r.  braliśmy udział w obchodach 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Kampinosie.

{"register":{"columns":[]}}