W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSP w Wiejcy

Budynek OSP w Wiejcy

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiejcy

Ochotnicza Straż Pożarna w Wiejcy powstała w 1917 roku. Jej założycielami byli: Adam Szewczyk, Władysław Kozłowski, Bolesław Żukowski i Władysław Skrzos. Pierwszym naczelnikiem był Antoni Skrzos, a prezesem zarządu Bolesław Żukowski.

Ze składek członkowskich zakupiono umundurowanie, ze składek społeczeństwa zaś podstawowy sprzęt tj. sikawkę ręczną, węże, pasy, kaski i topory.

W czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości strażacy OSP Wiejca brali udział
w rozbrajaniu posterunków niemieckich w Zaborowie, Lesznie, Zamczysku i w Sochaczewie. Dowodził nimi wówczas druh Władysław Kozłowski.

Na zawodach w roku 1926 jednostka zdobywa I miejsce i w nagrodę otrzymuje sikawkę ręczną.
W 1928 roku społeczność wsi przystępuje do budowy remizy strażackiej. Materiał zakupiono z funduszy społecznych a wszystkie prace wykonano w czynie społecznym. Remiza została ukończona w 1932 roku.

W czasie okupacji działalność OSP była zawieszona. Po wyzwoleniu przystąpiono do remontu strażnicy i zniszczonego sprzętu. Naczelnikami wówczas byli Wiktor Skrzos i Wincenty Skrzos.

W roku 1952 zakupiono motopompę M400 „ Silesia” oraz samochód „Dodge”. W roku 1947 społeczność wsi Wiejca przekazała jednostce sztandar. Na 40-lecie swego istnienia (w 1957 r.) OSP otrzymała z Komendy Powiatowej w Sochaczewie samochód „Lublin” oraz motopompę M800.W tym czasie ogrodzono plac należący do OSP, wybudowano również wieżę i zainstalowano syrenę alarmową.

W roku 1972 jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej samochód „Żuk”. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w roku 1975 wybrano zarząd w składzie: Stanisław Sznajder, Zdzisław Fronczak, Witold Smolarek, Jerzy Krzeszewski i Stanisław Krzyżanowski. Zarząd ten podjął uchwałę o przystąpieniu do budowy nowej strażnicy.

Dzięki ofiarnej pomocy społeczeństwa wsi Wiejca oraz wsparciu Urzędu Gminy w Kampinosie, w 60. rocznicę istnienia jednostki – w 1977 roku oddano dla potrzeb OSP i społeczeństwa wsi nową strażnicę wraz z boksem garażowym.

Jednostka w 1979 r. zakupiła motopompę.

W 1982 r. dokończono budowę dwuboksowego garażu.

W roku 1984 wyremontowano wóz strażacki marki „Zuk” oraz przyjęto na stan samochód bojowy „Star 244”

Druhowie na przestrzeni lat brali czynny udział w zawodach pożarniczo-sportowych, m.in. zajmując II miejsce rejonowych w 1990 r. i I miejsce w Gminnych. W 1991 r. III miejsce w Zawodach Rejonowych, 1994 r. III miejsce w Zawodach Rejonowych i I w Zawodach Obwodowych.

Dzięki staraniom Zarządu OSP Wiejca w 1995 r. dokonano zamiany samochodu bojowego i pozyskano Star 244 na podwoziu Jelcza. Następnie Urząd Gminy w Kampinosie w 2003 r. przekazał samochód bojowy marki Jelcz 005.

Wójt Gminy Kampinos w 2004 r. przekazał na własność jednostki budynek remizy wraz budynkami garażowymi oraz oddał w wieczyste użytkowanie plac wokół remizy.

Dzięki staraniom Zarządu OSP Wiejca, ze środków własnych przy pomocy Urzędu marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupiono w 2009 r. samochód bojowy średni marki Scania.

Za czynny udział w akcji zapobiegania skutkom powodzi z 2010 r. nad Wisła w okolica Kazunia Polskiego druhowie OSP Wiejca dostali pisemne podziękowania od Prezesa Zarzadu Głównego OSP - Waldemara Pawlaka.

W dniu 14 kwietnia 2016 r. Wójt Gminy Kampinos symbolicznie przekazał OSP Wiejcy samochód lekki Volkswagen Transporter T5.

W dniu 17 czerwca 2017 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiejcy obchodziła jubileusz 100 – lecie powstania. Podczas uroczystej mszy świętej poświecono nowy sztandar OSP Wiejca, który został odznaczony Złotym Znakiem Związku. Przy okazji jubileuszu jednostka została odznaczona medalem „Pro Mazovia” przyznanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}